Ziobro poinformował, że powołany został zespół prokuratorski ws. zaniedbań dotyczących wyłudzeń VAT i bierności poprzednich władz koalicji PO-PSL. "W związku ze skalą wyłudzeń VAT-u, w związku z tym, że my tę skalę wyłudzeń VAT-u opanowaliśmy realnymi działaniami państwa, rodzi się pytanie dlaczego państwo było tylko teoretyczne, dlaczego państwo praktycznie nie działało, kiedy ten VAT był wyłudzany i wszyscy o tym wiedzieli" - mówił minister.

Z kolei prokurator krajowy przypomniał, że jest też badany wątek działań podejmowanych przez poprzednie władze, także legislacyjnych, w tym decyzji b. premiera Donalda Tuska, w efekcie której - jak mówił - zlikwidowany został departament bezpieczeństwa ekonomicznego państwa w ABW.

Ziobro z prokuratorem krajowym przyznał, że podejmowane obecnie przez prokuratury działania ukierunkowane są m.in. na walkę z przestępczością gospodarczą i finansowo-skarbową. Podkreślił, że "prokuratorzy prowadzą intensywne działania w obszarze przestępstw VAT-owskich".

"Jest to też ta fundamentalna zmiana, która w tym obszarze następuje w stosunki do tego, co zastaliśmy w prokuraturze, bo ta prokuratura, która była poprzednio, tzw. niezależna prokuratura, można powiedzieć pozostawiała odłogiem te niezwykle skomplikowane, ale zarazem niosące szkody dla polskiego państwa sprawy kryminalne, często związane z działalnością zorganizowanych, profesjonalnie działających grup przestępczych" - powiedział.

Jak przyznał, "sprawy były w ogromnej większości prowadzone na poziomie prokuratur rejonowych", a "część z nich była umarzana, czy odmawiano ich prowadzenia".

Święczkowski poinformował, że obecnie w prokuraturach regionalnych i okręgowych prowadzonych jest ponad 4 tysiące dużych postępowań gospodarczych w pionie do zwalczania przestępczości finansowo-gospodarczej i księgowej.

Dodał, że wysokość zabezpieczeń majątkowych - według danych Komendy Głównej Policji - to kwota 1 mld zł. "Nowa instytucja, czyli tzw. konfiskata rozszerzona, na dziś została zastosowana w ponad 100 przypadkach i łącznie kwota tej konfiskaty dotyczy już sumy ponad 100 mln zł" - powiedział.

Jako przykład podał zatrzymanie, na polecenie prokuratury regionalnej w Katowicach, 3 osób. "W tej sprawie kwota wyłudzeń podatku VAT sięga 110 mln zł" - poinformował Święczkowski. Według niego w postępowaniu tym udało się już zabezpieczyć ponad 2 mln złotych na poczet przyszłych kar lub grzywien. Z kolei - jak dodał - prokuratura regionalna w Lublinie razem z CBA prowadzi śledztwo ws. wyłudzeń na ponad 12 mln zł kredytów z banku PKO w Przysusze. Poinformował, że w środę zatrzymany został m.in. były dyrektor tego banku.

"To wszystko pokazuje, że prokuratora działa bardzo sprawnie (...), że prokuratura zajmuje się bardzo poważnie przestępczością gospodarczą, finansową, księgową, ale także bardzo intensywnie zajmuje się ściganiem tej przestępczości kryminalnej, pospolitej, która jest bardzo dotkliwa dla szeregu osób" - przekonywał Święczkowski.

Ziobro podkreślał, że poprzednie władze wiedziały o tego typu sprawach "nie tylko z relacji medialnych, ale za sprawą bardzo precyzyjnych relacji, które trafiały do najwyższych urzędników polskiego państwa za sprawą wyspecjalizowanych służb ministerstwa finansów". Przyznał, że "to, co uderza, to brak reakcji, to ogromna fala zaniechań". "My nie mamy czarodziejskiej różdżki, a jaka jest przepaść jeżeli chodzi o reakcje wobec tego rodzaju patologii, jakie są rezultaty" - powiedział. Zaznaczył, że "nie wystarczyło tylko nie kraść, ale i nie pozwolić kraść".

"Gdyby wówczas państwo działało, to miliardy złotych byłyby dostępne wcześniej i być może poprzedni rząd wpadłby na pomysł, aby wprowadzić program pomocy 500 plus i znacznie poprawić sytuację biedniejszych polskich rodzin. Miałby możliwość przekazania tych pieniędzy na inwestycję, rozwój państwa, a tymczasem to trafiało do kieszeni przestępców, często międzynarodowych grup przestępczych, które wyprowadzały te pieniądze na stałe poza granice Polski" - powiedział minister.

Święczkowski poinformował, że prokuratura prowadzi szereg śledztw związanych z różnego rodzaju podejrzeniami przestępstw zaistniałych w latach 2008 – 2015. Część z nich została podjęta na podstawie zawiadomień skierowanych dopiero w ubiegłym roku po przeprowadzonych audytach w instytucjach i spółkach Skarbu Państwa.

Dodał, że 43 z tych śledztw to duże, skomplikowane postępowania gospodarcze dot. np. inwestycji KGHM w złoża miedzi w Chile, czy zakupu przez Grupę Azoty kopalni w Senegalu. Prokuratorzy wyjaśniają także - jak powiedział - "dlaczego pod rządami koalicji PO-PSL przyzwalano na popełnianie poważnych przestępstw gospodarczych, czy na działanie mafii VAT-owskich, które w kilka lat wyłudziły z budżetu Państwa ponad 200 miliardów złotych". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Anna Tustanowska