Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie powołania w Prokuraturze Krajowej zespołu składającego się z prokuratorów oraz przedstawicieli różnych służb - poinformowało w piątek biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Celem zespołu ma być zbadanie wszystkich postępowań dotyczących pożarów mających miejsce na terenach składowisk odpadów. Członkowie zespołu dokonają również analizy wszystkich postepowań przygotowawczych  aktualnie prowadzonych w poszczególnych jednostkach prokuratur o przestępstwa związane z nielegalnym postępowaniem z odpadami, o jakich mowa w art. 183 par 1-6 kodeksu karnego.

Czytaj też: Pożary śmieci powodują emisję szkodliwych związków >

Szczegółowa i wszechstronna analiza tych spraw ma pozwolić między innymi na ustalenie ewentualnych powiązań pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w nielegalny proceder, a także ustalenie czy sposób działania ewentualnych sprawców był podobny w przypadku zdarzeń zaistniałych w różnych częściach kraju.

Czytaj też: Do walki z dzikimi składowiskami potrzebna jest policja środowiskowa >

Wsprawie pożarów składowisk odpadów wystąpił do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar sygnalizuje, że nagłośnione przez media zdarzenia wydają się wierzchołkiem góry lodowej i zwraca się o informacje na temat działań podjętych wobec takich zdarzeń z tego roku i lat poprzednich.

RPO poinformował, że do jego biura trafiają skargi na uciążliwości wynikające z sąsiedztwa instalacji do przetwarzania odpadów. Mieszkańcy wskazują często na przypadki pożarów składowisk i związane z tym zagrożenie dla okolicznej ludności. Formułowane bywają sugestie, że pożary są powodowane - również pośrednio, poprzez niezachowanie należytych środków ostrożności - przez podmioty przetwarzające odpady oraz ich pracowników - zaznacza rzecznik.

LEX Prawo Ochrony Środowiska >>