Postępowanie sprawdzające w tej sprawie zostało wdrożone w dniu 25 sierpnia 2015 r. na podstawie dwóch zawiadomień od osób fizycznych. W zawiadomieniach tych wskazano na przeloty kilku posłów i senatorów, m.in. Ewy Kopacz, Donalda Tuska oraz Bogdana Borusewicza.
W toku postępowania sprawdzającego ustalono, iż art. 43 ust 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przyznaje posłom i senatorom prawo do „bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej”.
Jednocześnie żaden przepis ustawy nie przewiduje żadnych ograniczeń w zakresie korzystania z powyższych uprawnień, w tym przede wszystkim w zakresie korzystania z krajowych przelotów lotniczych na koszt Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu.
Z powyższych przepisów wynika, iż posłowie i senatorowie mają nieograniczone prawo do krajowych przelotów lotniczych na koszt Kancelarii Sejmu i Senatu, niezależnie od celu tych przelotów i niezależnie od ich związku z wykonywaniem mandatu posła i senatora.
Wobec braku uzasadnionego podejrzenia popełnia jakiegokolwiek przestępstwa należało postanowić o odmowie wszczęcia śledztwa.
Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa ws. przelotów Kopacz, Tuska i Borusewicza
W dniu 15 września 2015 r. prokurator podjął decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie doprowadzenia kancelarii Sejmu i kancelarii Senatu RP do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z krajowymi przelotami lotniczymi dokonywanymi przez posłów i senatorów na koszt tych kancelarii.