Śledztwo zainicjowane zostało po tym, jak "Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Prokuratura w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. Postępowanie zlecił w niedzielę prokurator eeneralny Zbigniew Ziobro.

Jak zapewniła w niedzielę PK, prokuratorzy przystąpili natychmiast do gromadzenia dowodów w tej sprawie i wykonywania czynności procesowych.- Na polecenie prokuratora generalnego prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka PK.

Jak dodała rzecznik PK, przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. - Celem jest ustalenie, czy organizacja "Duma i Nowoczesność" odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia - zaznaczyła prokurator.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. Sprawą zajmują się śledczy m.in. z Gliwic. Postępowanie zlecił w niedzielę Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-jest-sledztwo-ws-dumy-i-nowoczesnosci-propagowanie-faszystow,nId,2511487#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox