Prokuratura Generalna odpiera zarzuty ministra sprawiedliwości i niektórych dziennikarzy jakoby jakość złożonych w Sądzie Najwyższym kasacji była zdecydowanie zła. W rzeczywistości, w 2011 r. na łączną liczbę 207 skarg kasacyjnych wniesionych przez Prokuratora Generalnego, Sąd Najwyższy uwzględnił 203 skargi ( 98% skuteczność wnoszonych skarg). Ponadto w 2011 r. na łączną liczbę 82 skarg kasacyjnych wniesionych przez Prokuratorów Okręgowych i Prokuratorów Apelacyjnych, Sąd Najwyższy uwzględnił częściowo lub w całości 19 kasacji, oddalił 30 kasacji, jedną sprawę umorzył, zaś 32 kasacje z inicjatywy prokuratora pozostawił bez rozpoznania.
Jeśli idzie o zarzut złej polityki nadzoru i polityki etatowej, to rzecznik prasowy PG Mateusz Martyniuk podaje następujące fakty:  na  5 tys.819 prokuratorów i 354 asesorów, jedynie 364 prokuratorów pracuje w wydziałach nadzoru w prokuraturach okręgowych i prokuraturach apelacyjnych. Co więcej - Prokurator Generalny w 2011 r. zniósł 40 stanowisk prokuratorów prokuratury okręgowej i prokuratury apelacyjnej, z
których utworzył 40 stanowisk prokuratorów prokuratur rejonowych. Ale też Prokurator Generalny może podejmować decyzje dotyczące stanowisk jedynie w przypadku ich zwolnienia (np. przejście prokuratora w stan spoczynku, odejście prokuratora z zawodu).
Natomiast liczba spraw umarzanych z powodu niewykrycia sprawców systematycznie z roku na rok maleje i w 2011 r. stanowiła 39,81 proc. ogółu spraw umorzonych, w sytuacji kiedy jeszcze w roku 2007 r.  wskaźnik ten wynosił 51,37 proc.
Od 2010 r. prokuratura nie uzyskała żadnych środków finansowych umożliwiających stworzenie profesjonalnej bazy zawierającej dokładne informacje o postępowaniach przygotowawczych prowadzonych w poszczególnych kategoriach. Prokuratura dysponuje więc dzisiaj bazą informatyczną z okresu sprzed rozdziału stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Źródło: Prokuratura Generalna