Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia w sprawie planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów.
Pomoc finansowa dla prokuratorów może być przeznaczona na budowę lub rozbudowę mieszkania lub domu, wpłatę kaucji, uzupełnienie wkładu mieszkaniowego, zakup mieszkania albo spłatę kredytu mieszkaniowego.
Warunkiem przyznania takiej pomocy jest posiadanie przez prokuratora środków własnych, w wysokości przynajmniej 10 proc. inwestycji oraz nie korzystanie w ciągu ostatnich pięciu lat z takiej możliwości. Z tym, że ten ostatni warunek nie dotyczy prokuratora, który mieszka w innej miejscowości niż znajduje się prokuratura. Pożyczki udziela się na maksymalnie 25 lat. Oprocentowanie pożyczki odpowiada wskaźnikowi rocznej inflacji.
Proponowany projekt rozporządzenia zmienia rozporządzenie dotychczas obowiązujące, które obejmowało także prokuratorów w stanie spoczynku. Po wejściu w życie tego aktu 28 marca br. preferencyjną pożyczkę przydzielać się będzie tylko urzędującym prokuratorom. Zmiany dotyczą także osoby przydzielającej pożyczki. Wniosek rozpatruje Prokurator Generalny po konsultacji z kolegium właściwej prokuratury apelacyjnej lub PG. Wpływy ze spłat kredytu nie będą – jak do tej pory stanowiły dochodu skarbu państwa.