Prokurator generalny po raz kolejny opinię taką wypowiedział podczas zorganizowanej w końcówce ubiegłego tygodnia narady prokuratorów apelacyjnych i okręgowych.
Jak informuje PG, celem narady było przede wszystkim omówienie zagadnień prawnych i organizacyjnych związanych z wejściem w życie nowego Regulaminu powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, a także nowej procedury karnej.
Czytaj: Grabarczyk: nowa procedura karna ruszy na czas>>>

Prokurator generalny stwierdził, że prokuratura intensywnie przygotowuje się do wejścia w życie nowej procedury karnej poprzez działania o charakterze organizacyjnym, jak i szkoleniowym. Przy czym jak zaznaczył nie weszły jeszcze w życie znowelizowane przepisy procedury karnej, a już zostały one w międzyczasie gruntownie znowelizowane w lutym 2015 r. Dodał, że o ile prokuratura od wielu miesięcy przygotowuje się do pierwotnych zmian w procedurze karnej o tyle na przygotowanie do zmian wprowadzonych nowelą z lutego 2015 r. prokuratura ma zaledwie cztery miesiące.
- Mamy do czynienia z licznymi zmianami nie tylko przepisów kodeksu postępowania karnego (54 zmiany), albowiem zmianie ulegnie 73 przepisy kodeksu karnego, 109 przepisów kodeksu karnego wykonawczego, 92 przepisy kodeksu karnego skarbowego, a nowelizacja kodeksu postępowania karnego z września 2013 r. dotyczy 47 przepisów. W tej sytuacji byłoby pożądane gdyby całość zmian zaczęła obowiązywać nie wcześniej niż od stycznia 2016 r., a nawet z datą późniejszą. Wydłużenie vacatio legis tych zmian da szansę wszystkim podmiotom i uczestnikom postępowania karnego, których dotyczy reforma odpowiednio przygotować się do zmian – mówił Andrzej Seremet.

ID produktu: 40279395 Rok wydania: 2014
Tytuł: LEX Navigator Postępowanie Karne>>>

Z poglądem tym zgodzili się także prokuratorzy apelacyjni i prokuratorzy okręgowi, którzy wyrażali swoje obawy dotyczące szybkiego tempa wprowadzania tak licznych, poważnych i budzących wątpliwości interpretacyjne zmian w przepisach procedury karnej i prawie karnym.
W naradzie udział wzięła także sędzia Anna Zwolińska - przewodnicząca Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, która zaprezentowała "System Organizacji Terminarza Rozpraw" będący kompleksowym systemu planowania terminów rozpraw sądowych z udziałem prokuratora autora aktu oskarżenia. Przedstawiała ona funkcjonowanie konkretnych rozwiązań w praktyce kierowanego przez nią wydziału karnego.
Wystąpienie podczas narady miała również prokurator apelacyjna w Katowicach Iwona Palka, która mówiła o wynikach prac powołanego w Prokuraturze Generalnej zespołu mającego na celu wypracowanie schematu organizacyjno- legislacyjnego działalności sądów i prokuratur w związku z koniecznością uczestnictwa w rozprawach prokuratorów-autorów aktów oskarżenia.
O praktycznych aspektach funkcjonowania "Systemu Organizacji Terminarza Rozpraw" w prokuraturach rejonowych okręgu gliwickiego mówiła prokurator okręgowa w Gliwicach Dorota Wacławowicz.