Jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”, prokurator ma obowiązek pozyskać informacje o źródłach dochodu oskarżonego na podstawie aktualnych danych, znajdujących się w specjalnym systemie. Taki wymóg nakłada na oskarżycieli nowelizacja k.p.k., która obowiązuje od początku lipca. Informacja o sytuacji majątkowej podsądnego to obligatoryjna część aktu oskarżenia. Bez niej podlega on zwrotowi. – Kompletne dane za 2014 r. będą dostępne w sierpniu. Wynika to z konieczności ich zebrania i przetworzenia ze wszystkich urzędów skarbowych w Polsce. Taki cykl będzie zachowany także w kolejnych latach – wyjaśnia biuro prasowe MF.

Czytaj: Specjalna aplikacja pomoże prokuratorom w sprawdzaniu majątków podejrzanych>>>

– Wydaje się, że Andrzej Seremet winien zwołać konferencję prasową i poinformować opinię publiczną, dlaczego prokuratura i sądy karne nie będą mogły wykonywać swojej podstawowej działalności w sferze oskarżania – uważa Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Informacja o sytuacji finansowej oskarżonego miała w założeniu ułatwić sądom orzekanie grzywien, które od lipca mają odgrywać większą rolę. – Na pytanie, dlaczego można uzyskiwać dane za rok 2013, a późniejszych nie, musi odpowiedzieć Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Finansów. Zadaniem Prokuratury Generalnej było zapewnienie dostępu do systemu informacji i to zostało zrealizowane. Wydaje mi się, że prokuratorzy powinni załączać dane, które były możliwe do uzyskania – potwierdza prokurator Maciej Kujawski z PG. Więcej>>>

LEX Navigator Postępowanie Karne>>>