Rozdział VIII ustawy zasadniczej, w którym znajdują się dziś przepisy dotyczące sądów i trybunałów, zdaniem Prokuratury Generalnej jest właściwym miejscem do wpisania prokuratora generalnego do konstytucji. Nie wszyscy byli co do tego zgodni. Posłowie z komisji nadzwyczajnej ds. zmian w konstytucji zastanawiali się dzisiaj, czy obecność PG w ustawie zasadniczej jest potrzebna i uzasadniona.
Andrzej Seremet, szef prokuratury, proponuje, by PG przyznać prawo do składania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa.
Prawa do występowania do TK chce mieć także Krajowa Rada Prokuratury. Edward Zalewski, jej przewodniczący, przekonywał dziś posłów, że w ustawie zasadniczej powinien się znaleźć nie tylko urząd prokuratora generalnego, ale także prokuratura w ogóle, a więc i sami prokuratorzy.
W projekcie konstytucji, nad którym debatowano, znalazł się zapis mówiący o tym, że prokuratorzy są niezależni w podejmowaniu rozstrzygnięć procesowych i zobowiązani zachować bezstronność. Zasady podległości służbowej oraz zakres i formy nadzoru ma określić ustawa.

Źródło: Rzeczpospolita