Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Zmiany mają objąć m.in. regulację w ustawie z 8.03.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 684). W tym zakresie przewiduje się dokładne określenie terminu zapłaty w przypadku, gdy obowiązek zapłaty spoczywa na podmiocie publicznym.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, obecnie często zdarza się, że podmioty publiczne celowo dokonują płatności w ostatnim umówionym terminie, wynoszącym 30, a czasem nawet 60 dni. Odbija się to negatywnie na płynności finansowej przedsiębiorców – kontrahentów podmiotów publicznych. Dlatego też proponuje się nałożenie na podmioty publiczne obowiązku niezwłocznie po doręczeniu faktury lub rachunku, nie później niż w terminach zapłaty określonych w ustawie. Takie rozwiązanie ma zminimalizować ryzyko powstawania zatorów płatniczych.

Inną zmianą, która ma być wprowadzona na podstawie nowelizacji, jest uchylenie przepisów, które umożliwiają ustalenie przez strony transakcji handlowej terminu zapłaty dłuższego niż 30 dni. Obecnie jest to możliwe pod warunkiem, że jest to obiektywnie uzasadnione właściwością lub szczególnymi elementami umowy, a termin ten nie przekracza 60 dni.

Przepisy przejściowe projektu ustawy zakładają stosowanie nowych reguł związanych z terminami zapłaty również do transakcji handlowych zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Projekt ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień i konsultacji społecznych.

Źródło: www.rcl.gov.pl,