W przygotowanej w imieniu Business Centre Club analizie projektowanych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług Mirosław Barszcz zwraca m.in. uwagę na:
1. Naruszenie zasady neutralności podatku VAT w przypadku wejścia w życie zmiany ustawy o VAT w proponowanym brzmieniu.
2. Brak przepisów przejściowych w wystarczająco precyzyjny sposób regulujących kwestie techniczne związane ze zmianą stawki VAT, w szczególności moment rozpoczęcia stosowania nowej stawki w przypadku umów długoterminowych.
3. Brak zachowania zasad prawidłowej legislacji, w szczególności w odniesieniu do kwestii samochodów osobowych oraz miejsca zamieszczenia przepisów przejściowych.
Autor analizy przypomina, że w "Ocenie skutków regulacji" zawartej w uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, iż: „W pozostałym zakresie zmiany nie spowodują skutków mających istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość. Przewidziane w projekcie zmiany mające na celu usunięcie wątpliwości i doprecyzowanie obecnych regulacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, poprawią jednak pewność, co do sytuacji prawnej przedsiębiorców.”
Na gruncie przedstawionego do oceny projektu ustawy powyższe - stwierdza Mirosław Barszcz. Według niego chodzi w szczególności o naruszenie neutralności podatku VAT dla podatników wynikające z konieczności poniesienia ekonomicznego kosztu podwyżki stawki podatku. Dotyczyć to będzie między innymi przypadków, w których dostawa towarów lub usług jest dokonywana na podstawie umów długoterminowych, w których cena została określona w kwocie brutto, uwzględniającej wartość podatku VAT. W szczególności, powyższa sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dostaw towarów lub usług na rzecz podmiotów publicznych lub osób fizycznych.
Więcej >>> Projekt ustawy o VAT ma wady prawne