Zgodnie z projektem, zmienia się kwotę renty socjalnej, poprzez jej podwyższenie, do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to jest do kwoty 1029,80 zł. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 1 września br., ale renty w nowej wysokości mają być wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca br.

Czytaj: Rząd: wyższa renta socjalna od 1 czerwca>>

Termin pojawienia się projektu nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie we wtorek 24 kwietnia rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, które zawiera zobowiązanie rządu m.in. do podniesienia renty socjalnej. Porozumienie zostało podpisane podczas posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Ze strony rządu podpisali je minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Ze strony organizacji społecznych podpisy złożyli m.in. przedstawiciele Fundacji Szansa dla Niewidomych, Fundacji Integracja, Fundacji Pomóż Innym. Część przedstawicieli organizacji podkreśla, że podpisali porozumienie jako członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jednak przedstawiciele protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych nie uznają tego prozumienia. Jak twierdzą, podwyższenie renty socjalnej nie rozwiązuje problemu. Nadal domagają się załatwienia dwóch ich postulatów, czyli także wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego. I odmawiają podpisania porozumienia. A rząd zaprasza ich do Centrum Dialogu na rozmowy na ten temat. Kopcińska powiedziała, że najważniejsze jest to, by protestujący "zobaczyli i uwierzyli w dobrą wolę rządu". -  To porozumienie jest dla nas skandalem; podpisywał to ktoś, kogo nie znamy - tak Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych skomentowała podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych.

- Postulat zrównania renty socjalnej z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest zgłaszany od lat; my składamy uczciwą propozycję - powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
- Mówimy, że tą propozycję wypłacimy 1 września, ale równocześnie też mówimy, że zrobimy wyrównanie od 1 czerwca. Więc myślę, że to jest bardzo poważne traktowanie i szukanie porozumienia - powiedziała. I dodała, że nie da się rozwiązać wszystkich problemów, "tym bardziej dyskutując na korytarzach sejmowych".

  Pomoc społeczna. Komentarz>>>