Należy pamiętać o bezpieczeństwie ofiar przestępstw – podkreśla RPO.
Ofiarami przestępstw są najczęściej dzieci i kobiety. Mimo przepisów w kpk, konfrontuje się je z przestępcami, co wzmaga traumę.
- Widać już pewną poprawę – mówi prof. Lipowicz. – Jest zasada jednokrotnego przesłuchiwania dzieci, ale ja się domagam, aby rozszerzyć to prawo do 18 roku życia, zwłaszcza dla osób upośledzonych umysłowo - dodaje rzeczniczka.
W obecnej sytuacji, jeśli dziecko z niepełnosprawnością umysłową zgwałcono w ośrodku opiekuńczym i było ono przesłuchiwane kilkanaście razy, to wymaga to natychmiastowej interwencji prawnej.
Jeśli idzie o ofiary – kobiety zgwałcone, wrażliwość funkcjonariuszy policji i prokuratorów jest większa – dostrzega prof. Lipowicz. – Ale z powodu tabloidyzacji mediów trudno powiedzieć o zasadniczej poprawie ochrony danych i wizerunku ofiar przestępstw.
- Dobra wola poszczególnych osób nie pomoże, muszą być zmienione przepisy w zakresie ochrony danych ofiar – podkreśla RPO. - Mamy e-sądy i szybko egzekwuje się dzięki nim należności pieniężne, ale jeśli krzywda zostaje wyrządzona w internecie , to szybkiego e-sądu nie mamy

 Źródło: konferencja  Wolters Kluwer i PG - p.t. " Ochrona danych osobowych i wizerunku ofiary przestępstw", Warszawa 22 lutego 2013 r.