W maju tego roku Komorowski przegrał wyścig o najwyższy urząd w państwie z kandydatem PiS Andrzejem Dudą. W II turze na Dudę zagłosowało 51,55 proc. wyborów; Komorowskiego poparło 48,45 proc. Polaków, którzy poszli do urn; frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Bronisław Komorowski złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 roku. W swoim orędziu Komorowski deklarował chęć współpracy z rządem i opozycją. W czasie prezydentury kilkukrotnie organizował konsultacje z partiami politycznymi, m.in. w sprawie terminu wyborów parlamentarnych, reformy emerytalnej, polityki rodzinnej, a także kwestii przystąpienia Polski do strefy euro.

W trakcie swojej kadencji Komorowski dwukrotnie powoływał premierów - w 2011 roku Donalda Tuska, a w 2014 roku - Ewę Kopacz.

Radę Ministrów na czele z premierem Tuskiem prezydent powołał 18 listopada 2011 roku. 11 września 2014 roku prezydent przyjął dymisję rządu Tuska w związku z wyborem ówczesnego premiera na szefa Rady Europejskiej. 15 września desygnował na stanowisko szefa rządu ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz; 22 września - powołał rząd Ewy Kopacz.

Prezydent podkreślał, że priorytetami swojej prezydentury uczynił bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne, obronność oraz politykę prorodzinną.

Czytaj: Dwa lata Prezydenta: ok. 400 podpisanych ustaw, 8 projektów, 2 weta>>>

BEZPIECZEŃSTWO

Od zaprzysiężenia w sierpniu 2010 roku prezydent zwołał 31 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego; dotyczyły one szczytów NATO, bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa. We wrześniu ub. roku Komorowski zwołał posiedzenie RBN poświęcone bezpieczeństwu Polski w świetle rezultatów szczytu NATO w Newport; poinformował po nim, że uruchomione zostały prace nad wzmocnieniem systemu bezpieczeństwa narodowego oraz że członkowie Rady wyrazili pełną akceptację dla zwiększenia wydatków obronnych od 2016 roku.

Komorowski zwoływał także posiedzenia RBN ws. Ukrainy. Pierwsze odbyło się w grudniu 2013 roku; omawiano na nim polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego. Prezydent powiedział wtedy, że wspólnie z rządem podejmie wysiłek zbudowania nowego planu działania Polski wobec Ukrainy. Kolejne - w styczniu 2014 roku - poświęcone było omówieniu strategicznych problemów polskich i europejskich relacji z Ukrainą; w lutym 2014 roku prezydent zwołał RBN, by rozmawiać o konsekwencjach kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Po posiedzeniu Rady w marcu 2014 roku prezydent podkreślał, że rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję i takie działanie, by Zachód reagował jak najmocniej wobec narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego na Krymie. Podkreślał jednocześnie, że Polska jest krajem bezpiecznym.

Ostatnie posiedzenie RBN odbyło się 1 lipca i dotyczyło przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku. Komorowski zapowiedział po nim, że Polska będzie zabiegała o to, by również inne kraje NATO zwiększyły poziom wydatków obronnych. W Polsce od 2016 r. wydatki obronne mają zostać podniesione do poziomu co najmniej 2 proc. PKB.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz>>>

RODZINA

Jednym z priorytetów prezydentury Komorowski uczynił politykę prorodzinną, tworząc program "Dobry Klimat dla Rodziny". "Polacy chcą mieć dzieci. Z badań wynika jednak, że powszechnie mają mniej dzieci, niż pragną, niż planowali, a czasami wręcz rezygnują z rodzicielstwa. Musimy zrozumieć, na jakie trudności i problemy napotykają rodzice we współczesnej Polsce i jakie są źródła ich negatywnych doświadczeń" - podkreślał prezydent. Przekonywał, że pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed Polską.

Wśród 44 rekomendacji, które przedstawił prezydent znalazły się: upowszechnienie Kart Dużych Rodzin; wzmocnienie samodzielności mieszkaniowej młodych rodzin; przyjazna rodzicom organizacja czasu pracy oraz większa dostępność do miejsc edukacji i opieki dla dzieci do 12. roku życia.

Pod patronatem pary prezydenckiej organizowane były dwa konkursy z cyklu "Dobry Klimat dla Rodziny" - w jednym udział brały samorządy, a w drugim przedsiębiorcy.

Komorowski wspierał też inicjatywę wprowadzania Kart Dużej Rodzin, zarówno na poziomie samorządów jak i ogólnopolskiej. Para prezydencka patronowała obchodom Międzynarodowego Dnia Rodziny.

LEGISLACJA

W trakcie kadencji Komorowski podpisał ponad 930 ustaw. Do najważniejszych, podpisanych pod koniec urzędowania, należała m.in. ustawa zwiększająca od 2016 r. wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB oraz ustawa ws. in vitro.

W marcu 2015 roku ustępujący prezydent zaproponował projekt ustawy dotyczący wspierania innowacyjności, zakładający ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych za wydatki na badania i rozwój. W tym samym miesiącu do Sejmu trafił też prezydencki projekt ustawy rodzinnej mającej ułatwić rodzicom łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi; w lipcu ustawa została uchwalona przez Sejm.

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych i kłopotach z systemem informatycznym, które opóźniły podanie do publicznej wiadomości wyników I tury, Komorowski skierował do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym przewidujący m.in. klasyfikowanie głosów nieważnych i wprowadzanie przezroczystych urn; została ona już podpisana przez prezydenta.

Wśród innych propozycji Komorowskiego z końca 2014 roku znalazły się: nowela ordynacji podatkowej mówiąca o tym, że wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika, Prawo o stowarzyszeniach, które ma ułatwić rejestrowanie i funkcjonowanie stowarzyszeń, a także projekt ustawy, której celem jest umożliwienie ekshumacji i godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56, mający pozwolić zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce.

W trakcie kadencji prezydent dwukrotnie występował w inicjatywami ustawodawczymi w związku z zamieszkami w Święto Niepodległości. W listopadzie 2011 roku Komorowski skierował do Sejmu projekt zmian w prawie o zgromadzeniach, mówiący o możliwości zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego oraz o zakazie zasłaniania twarzy podczas demonstracji publicznych.

Zapis o zakazie zasłaniania twarzy został usunięty w trakcie prac w parlamencie ze względu na wątpliwości co do jego konstytucyjności, a przepisy o organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Do pomysłu zakazu zakrywania twarzy prezydent wrócił w 2013 roku, po kolejnych zamieszkach 11 listopada.

Wśród inicjatyw prezydenta znalazły się też projekt ustawy samorządowej zakładający, że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na frekwencję; wyjątkiem byłoby referendum ws. odwołania władz - tu projekt zaostrza zasady. Prezydent skierował do Sejmu również projekt ustawy krajobrazowej, nakładający obowiązek sporządzania przez samorząd wojewódzki audytu krajobrazowego; po uchwaleniu przez Sejm podpisał ją w maju tego roku.

Ostatnim projektem, jaki Komorowski skierował do Sejmu, była propozycja zmian w konstytucji umożliwiająca wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Było to w maju, tuż po przegranej przez ubiegającego się o reelekcję prezydenta pierwszej turze wyborów prezydenckich (Duda - 34,76 proc; Komorowski - 33,77 proc. głosów). Komorowski ogłosił wówczas, że chce referendum ws. JOW-ów (lansowanych przez Pawła Kukiza, który otrzymał 20,80 proc. głosów), zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym; następnie skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, które odbędzie się 6 września.

Kilka dni przed drugą turą Komorowski poinformował, że w Kancelarii Prezydenta opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Dzień po II turze Kancelaria Prezydenta poinformowała jednak, że wycofuje projekt, uzasadniając, że z uwagi na wynik wyborów prezydent nie powinien - jeśli nie jest to konieczne - podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

W poprzedniej kadencji parlamentu prezydent przedstawił projekt nowelizacji konstytucji dotyczący relacji Polski z UE, którego jednak ostatecznie nie udało się uchwalić. Prezydent chciał, by do konstytucji wprowadzono nowy rozdział, dotyczący roli Polski w UE.

WETA

Komorowski czterokrotnie skorzystał z przysługującego prezydentowi prawa weta. Zgłosił je wobec ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie (zostało podtrzymane przez posłów) i ustawy o nasiennictwie. Weto wobec tej ustawy, z uwagi na zasadę dyskontynuacji, nie zostało rozpatrzone przez Sejm obecnej kadencji. W 2012 r. prezydent skierował do Sejmu własny projekt ustawy o nasiennictwie. Powtarzał on większość podstawowych zapisów zawetowanej ustawy, ale utrzymał zakaz wpisu do rejestru odmian roślin genetycznie modyfikowanych.

W czerwcu 2013 roku Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych sądów powszechnych. Miała ona przywrócić sądy rejonowe zniesione rozporządzeniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Sejm podtrzymał to weto. Prezydent, ogłaszając decyzję o wecie, przedstawił własną propozycję projektu zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

W lipcu 2014 roku prezydent zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidującą nadzór resortu rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów. Komorowski ocenił, że nowelizacja zagrażałaby ładowi przestrzennemu i mogłaby prowadzić do degradacji krajobrazu. Sejm poparł prezydenckie weto.

USTAWY SKIEROWANE DO TK

12 ustaw Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

W lipcu prezydent zdecydował, że w trybie kontroli następczej skieruje do TK ustawę o in vitro. Ogłaszając swoją decyzję, Komorowski zaznaczył, że "nie jest prezydentem ludzkich sumień". W jego opinii żaden z polskich prezydentów nie powinien zachowywać się tak, by ktokolwiek miał wątpliwości, czy chce poprzez system prawny regulować funkcjonowanie państwa czy ludzkich sumień.

W styczniu 2011 roku Komorowski skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, która zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13. Trybunał orzekł później, że ustawa nie może wejść w życie.

Do TK została skierowana także m.in. ustawa wprowadzająca kwotową waloryzację emerytur i rent. Wprowadzała ona na 2012 rok waloryzację kwotową emerytur i rent o 71 zł. Komorowski podpisał i skierował do Trybunału w trybie kontroli następczej także specustawę drogową. Wnioskował, by zbadać, czy ustawa nie dyskryminuje niektórych firm. Zgodnie z orzeczeniem TK, specustawa powinna objąć dużych podwykonawców i m.in. w tym zakresie była sprzeczna z konstytucją.

Na kilka dni przed końcem kadencji Komorowski skierował do TK nowelę ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i w ustawie o muzeach, która tworzy Listę Skarbów Dziedzictwa dla cennych zabytków ruchomych i możliwość przedłużania pozwolenia na wywóz zabytków w celach wystawienniczych lub jako wyposażenie np. ambasad, a także ustawę ws. gruntów warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

RADA GABINETOWA

Czterokrotnie w czasie kadencji Komorowskiego zbierała się Rada Gabinetowa, czyli rząd pod przewodnictwem prezydenta; w kwietniu 2014 roku na temat wsparcia dla Ukrainy; w lutym 2014 roku o strategii wejścia naszego kraju do strefy euro; w czerwcu 2011 roku nt. przygotowań do przewodnictwa Polski w Radzie UE i w czerwcu 2010 roku w sprawie sytuacji powodziowej (wówczas Komorowski pełnił obowiązki prezydenta jako marszałek Sejmu).

WIZYTY ZAGRANICZNE

W czasie swojego urzędowania Komorowski odbył niemal 110 podróży zagranicznych. Kilkakrotnie był w USA, złożył także wizyty w Chinach, Izraelu i Japonii. Spotkał się z papieżami Benedyktem XVI i Franciszkiem. Polskę odwiedzali prezydenci USA, Rosji i Ukrainy.

W pierwszą podróż zagraniczną, we wrześniu 2010 roku, Komorowski udał się do Brukseli, Paryża i Berlina. Pierwszym celem zagranicznej wizyty Komorowskiego była Bruksela, by - jak tłumaczyła Kancelaria Prezydenta - podkreślić znaczenie polskiego członkostwa w UE i w NATO oraz aktywną rolę, jaką nasz kraj chce odgrywać w tych instytucjach. Z kolei stolice Francji i Niemiec zostały wybrane ze względu na współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego.

W listopadzie 2010 roku prezydent przewodniczył polskiej delegacji na szczycie NATO w Lizbonie, na którym przyjęta została koncepcja strategiczna Sojuszu na najbliższe 10 lat; zapowiadano w niej m.in. budowę natowskiej obrony przeciwrakietowej i gotowość do współpracy w tej dziedzinie z Rosją. Brał także udział w kolejnych szczytach Sojuszu w Chicago i walijskim Newport. Szczyt w 2016 roku planowany jest w Warszawie.

W grudniu 2010 roku odbyła się pierwsza prezydencka podróż do Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie Komorowski rozmawiał z prezydentem Barackiem Obamą. Amerykański przywódca deklarował m.in. zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce, a Komorowski mówił o potrzebie odnowienia i potwierdzenia relacji polsko-amerykańskich.

Co roku Komorowski uczestniczył także w sesjach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W trakcie kadencji prezydenta Komorowskiego amerykański przywódca dwukrotnie odwiedził Polskę. W maju 2011 roku był gościem podczas szczytu przywódców państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie, a w czerwcu 2014 roku podczas obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W ubiegłym roku amerykański przywódca wygłosił przemówienie na placu Zamkowym, w którym zapewniał, że Polska i Stany Zjednoczone stoją "ramię w ramię, za wolność waszą i naszą", a "Polska nigdy już nie będzie samotna, podobnie jak kraje Europy Środkowo-Wschodniej". W marcu 2014 roku z wizytą w Warszawie był wiceprezydent USA Joe Biden.

W maju 2011 w Warszawie oprócz prezydenta Obamy było także 20 przywódców Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie doszło do spotkania prezydentów Polski i Rosji Władimira Putina. Komorowski spotkał się z prezydentem Rosji, gdy ten urząd pełnił Dmitrij Miedwiediew. W grudniu 2010 roku Miedwiediew przebywał z wizytą w Polsce. Komorowski zapewniał wówczas o rozpoczęciu dobrego rozdziału w polsko-rosyjskich relacjach. Rosyjski przywódca mówił z kolei o początku "pełnowymiarowych" stosunków między Polską i Rosją.

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej w kwietniu 2011 roku Komorowski wraz z Miedwiediewem odwiedził Smoleńsk, miejsce katastrofy, oraz wziął udział w uroczystościach 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. Był to pierwszy raz, kiedy prezydenci Polski i Rosji wspólnie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę. Złożyli wieńce zarówno w rosyjskiej, jak i w polskiej części cmentarza.

Podczas uroczystości prezydent Polski cytował przemówienie, które jego poprzednik Lech Kaczyński miał wygłosić rok wcześniej w Katyniu: "Tragedia katyńska i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenia ważne dla kolejnych pokoleń Polaków, to część naszej historii, naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy, świata".

Komorowski zaangażował się podczas swojej prezydentury w działania na rzecz zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Wielokrotnie spotykał się z ukraińskimi prezydentami: byłym - Wiktorem Janukowyczem i obecnym - Petrem Poroszenką.

W pierwszej połowie 2015 roku prezydent dwukrotnie był w Kijowie: w lutym z okazji 1. rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie, a w kwietniu wygłosił przemówienie przed ukraińską Radą Najwyższą. W lutym odwiedził wraz z małżonką Tokio, gdzie m.in. spotkał się z japońską parą cesarską. W marcu w Tunisie wziął udział w marszu przeciwko terroryzmowi.

W czerwcu Komorowski odbył pożegnalne podróże zagraniczne na Słowację, Litwę, Łotwę, Ukrainę i do Niemiec. Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie i Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki. Wygłosił także wykład w fundacji Konrada Adenauera w Berlinie.

ORDERY I ODZNACZENIA PAŃSTWOWE

W czasie swojej 5-letniej kadencji Komorowski nadał ponad 556 tys. orderów i odznaczeń; najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego otrzymali m.in.: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Zbigniew Romaszewski, Andrzej Wielowieyski, Adam Michnik, abp. Tadeusz Gocłowski i bp. Alojzy Orszulik.

Komorowski przyznawał także polskie obywatelstwo, m.in. wietnamskiej opozycjonistce i działaczce na rzecz praw człowieka Ton Van Anh, która prawie 20 lat przebywa w Polsce i działa na rzecz demokratycznych struktur w Wietnamie. Wśród osób, którym przyznano polskie obywatelstwo są także sportowcy, jak bokserka Aleksandra Rutkowski z Ukrainy czy kompozytor Igor Jankowski z Białorusi.

KANCELARIA PREZYDENTA

Z Komorowskim współpracowało 10 ministrów. Przez całą 5-letnią kadencję kancelarią kierował Jacek Michałowski. Jego zastępcami byli Dariusz Młotkiewicz i Sławomir Rybicki. Za sprawy gospodarcze odpowiadał minister Olgierd Dziekoński; Krzysztof Łaszkiewicz - za sprawy prawne; Irena Wóycicka - za tematykę społeczną, Maciej Klimczak - za tematykę kulturalną, Jaromir Sokołowski - za tematykę zagraniczną. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego kierował gen. Stanisław Koziej.

Z ustępującym prezydentem współpracowało także siedmiu doradców etatowych, w tym. m.in. były premier Tadeusz Mazowiecki oraz 14 doradców społecznych, m.in. Jerzy Regulski. (PAP)