Apel o podpisanie tego dokumentu skierowała 13 listopada br. do prezydenta Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W liście tym można przeczytać, że Fundacja z radością przyjęła ratyfikowanie przez prezydenta w dniu 10 października 2009 r. Traktatu z Lizbony. Z uwagi jednak na konsekwencje płynące z wejścia w życie Traktatu, jak również mając na względzie fakt, że w dalszym ciągu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie zostało złożone oświadczenie o uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej w zakresie tzw. III filaru Unii Europejskiej, Fundacja ponowić apel podpisanie tego dokumentu.
- Konsekwencją ratyfikowania Traktatu z Lizbony przez wszystkie Państwa Członkowskie Unii Europejskiej jest jego wejście w życie 1 grudnia 2009 r. W odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej wejście w życie Traktatu Lizbońskiego będzie miało poważne konsekwencje w odniesieniu do tej części regulacji, która obecnie tworzy tzw. III filar UE. Traktat z Lizbony przewiduje zniesienie dotychczasowego systemu filarowego Unii Europejskiej. Postanowienia dotyczące współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych zostaną włączone do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dalej: TFUE). Po wejściu w życie Traktatu z Lizbony nastąpi zatem objęcie dotychczasowego III filaru UE jednolitym unijnym reżimem prawnym. Powinno to zaowocować sprawniejszym i łatwiejszym podejmowaniem działań w tym zakresie. Zastosowanie metody wspólnotowej do obecnego III filaru doprowadzi do realizacji celu stawianego przed Traktatem z Lizbony, tj. wyeliminowania elementów ograniczających rozwój tej dziedziny prawa zarówno w aspekcie proceduralnym jak i instytucjonalnym - piszą działacze Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Na potrzebę złożenia przez prezydenta RP oświadczenia o  uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej w zakresie tzw. III filaru Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazywała już w swoim stanowisku z  7 lipca 2009 r., podkreślając m.in. znaczenie jurysdykcji ETS w zakresie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych w szczególności w odniesieniu do umocnienia ochrony praw jednostki. W swoim oświadczeniu Fundacja przypomina, że także zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, złożenie oświadczenia doprowadzi do przyspieszenia postępowań karnych prowadzonych przez polskie sądy oraz podniesie efektywność ich orzekania.
Jak czytamy w oświadczeniu Fundacji, pomimo licznych apeli ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich, Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych oraz argumentacji zawartej w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z  18 lutego 2009 r. Kancelaria Prezydenta RP nie podjęła dotychczas żadnych kroków mających doprowadzić do złożenia przez prezydenta RP oświadczenia o uznaniu jurysdykcji ETS w III filarze.