Po wejściu w życie nowych przepisów nastąpi wprowadzenie dozoru elektronicznego (SDE) na stałe do polskiego systemu prawa - obecnie bowiem, do końca sierpnia 2014 r., obowiązują przepisy czasowe uchwalone na zasadzie pilotażu.

Nowelizacja przewiduje więc uchylenie zapisu mówiącego o wygaśnięciu ustawy latem przyszłego roku i - jak wskazała w piątek Kancelaria Prezydenta - zmienia charakter ustawy z epizodycznej na permanentną, trwale włączając ją do polskiego porządku prawnego.

Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r. System był wprowadzany etapami od września 2009 r. Dozór elektroniczny można obecnie stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Można go też wykorzystywać wobec osób z orzeczonym zakazem wstępu na imprezę masową.

"Ustawa wprowadza również obowiązek dbania przez skazanego o powierzone elektroniczne urządzenie rejestrujące i zapewnienia nadajnikowi stałego zasilania energią elektryczną. Rozwiązanie to wymuszone zostało dotychczasową praktyką oraz koniecznością wyraźnego uregulowania tego obowiązku w przepisach prawa" - zaznaczono w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Zasady wyboru przez ministra sprawiedliwości upoważnionego podmiotu dozorującego oparto na zasadach z Prawa zamówień publicznych.

Nowelizację przygotowali posłowie PO; wspierał ją resort sprawiedliwości. Zmiana ustawy jest wynikiem przekonania, że SDE się sprawdził. Prezydent podpisał nowelizację w czwartek, wejdzie ona w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu.

Dozór elektroniczny można stosować jednorazowo wobec 7,5 tys. osób. Według ostatnich danych do tej pory dozorem zostało łącznie objętych ponad 21 tys. skazanych, z czego blisko 16 tys. osób już odbyło karę, zaś obecnie dozór jest stosowany wobec ponad 5,3 tys. osób.

System dzięki nadajnikowi ustawianemu w domu osoby skazanej oraz plastikowej bransoletce zakładanej na kostkę umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego. Umieszczony w bransolecie nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego musiała być przyjęta w krótkim czasie - chodziło o to, aby zdążyć z rozpisaniem przetargu oraz wyłonieniem dostawcy systemu do września 2014 r.

Według planów przepisy o dozorze elektronicznym w przyszłości mają znaleźć się ostatecznie w kodeksach: karnym i postępowania karnego. Ponadto wkrótce zapowiadane jest przygotowanie kolejnej nowelizacji, która umożliwi objęcie kontrolą elektroniczną nowych grup osób - także nieskazanych przez sądy, lecz takich, wobec których orzeczono środki zapobiegawcze, czyli np. dozór policji, albo sprawców, w stosunku do których orzeczono zakaz zbliżania się do określonych osób.