Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego wynika stąd, że prezydent nie wykonał swego konstytucyjnego obowiązku - przypomniał prof. Andrzej Zoll, b. prezes TK. - Powinniśmy inaczej zorganizować odpowiedzialność konstytucyjną.

Więcej>>Sędziowie SN: wyroki Trybunału nawet niepublikowane...

Zoll: inny Trybunał Stanu

Dla mnie Trybunał Stanu jest nieporozumieniem - powiedział prof. Zoll. To jest organ polityczny, który składa się z osób wybranych przez większość parlamentarną na okres kadencji, która znakomicie zabezpiecza nieodpowiedzialność sprawujących władzę. Nie da się ich w ciągu kadencji pociągnąć do odpowiedzialności - dodał. Jego zdaniem politycy powinni odpowiadać przed Izbą Karna Sądu Najwyższego. Wnioskodawcami nie mogą być posłowie czy senatorowie w 2/3 składu, gdyż większość parlamentarna nie dopuści do odpowiedzialności konstytucyjnej "swoich".

Techniczne przepisy wykorzystane do uzurpacji

Jerzy Stępień, b. prezes TK zaznaczył, że z faktu, że premier zarządza publikacjami w Dzienniku Ustawnie można wyprowadzać kompetencji do kwestionowania wyroków Trybunału. - To jest po prostu zwykła uzurpacja - podsumował. Z przepisu, że sędziowie składają ślubowanie wobec prezydenta, nie można wyprowadzać kompetencji prezydenta  do kontrolowania zasadności wyboru sędziego TK.
Nie można mówić, że "Konstytucja nie działa", bo zawsze działają ludzie w ramach pewnego porządku - uważa b. prezes Stępień. - Możemy szukać tylko sposobu, aby sankcja tych ludzi dosięgła - dodał.

Prof. Łętowska: nie poprawić Konstytucji

- Żadna konstytucja nie jest immunizowana na to, co nam się przydarzyło. W związku z tym miło jest być gotowym, kiedy przyjdzie moment szlifowania Konstytucji, ale teraz nikt o to nie wnosi, nikt o to nie prosi. A nawet jest niebezpieczne lansowanie tego typu rozwiązania - zauważyła Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej>>Sondaż: według 78 proc. Polaków Trybunał jest...
Zdaniem prof. Łętowskiej postulaty poprawiania Konstytucji RP to są okazje do zmian, które spowodują, że "wylądujemy zupełnie nie tam, gdzie chcemy".
Konstytucja to jest nie tylko tekst, ale to co żyje i się dzieje w społeczeństwie, wysiłkiem tych, którzy ją stosują, wykładają albo nadużywają - powiedziała profesor.

Prof. Strzembosz: odwaga sędziów
W czasie panelu dyskutanci podjęli kwestię postawy sędziów sądów powszechnych. Stoją oni przed dylematem, czy podporządkować się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego, które zapadają obecnie według ustawy sprzed nowelizacji z grudnia 2015 r.
Prof. Adam Strzembosz, b. prezes Sądu Najwyższego przypomniał, że w stanie wojennym, w latach 80. było wielu sędziów, którzy wydawali wyroki uniewinniające. A był to czas dużo trudniejszy niż obecnie. Zostali oni wszyscy na wniosek prezesa SN odznaczeni orderami przez prezydenta Komorowskiego.

 Spotkanie zorganizowane zostało 26 kwietnia br. przez Instytut Bronisława Komorowskiego, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae".

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł