Organizatorami konferencji są Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie wspólnie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury oraz Okręgową Radą Adwokacką w Lublinie.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, przypominał: „Kim będziemy jeśli nie będzie etyki? Handlarzami sprawiedliwości?! Sprzedawcami pozwów?! ” Etyka - zasady niezależności, unikania konfliktu interesów, zasady pozyskiwania klientów, funkcjonuje przecież w interesie samego klienta a samorząd zawodowy stoi na straży przestrzegania tych zasad, o czym zapomniano krytykując taką strukturę.
Konferencja zgromadziła około 100 sędziów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli środowiska akademickiego. Gościem honorowym konferencji był profesor John McClellan, sędzia z Dallas w USA, swoimi doświadczeniami podzielili się także Pierre-Dominique Schupp, Wiceprezydent Szwajcarskiej Federacji Adwokatów; Dr Rupert Wolff - Prezydent Austriackiej Izby Adwokackiej; Dr Claudia Seibel, członek zarządu Niemieckiego Związku Adwokatów.
Jak podkreślał przed rozpoczęciem obrad Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie Arkadiusz Bereza, jest to druga konferencja dotycząca etyki zawodów prawniczych w praktyce, zorganizowana na tak szeroką skalę przez lubelską Izbę Radców Prawnych wspólnie z partnerami. Konferencja pozwoli wyciągnąć świeże wnioski (pogłębione także o aspekt międzynarodowy) na temat relacji na sali rozpraw podczas postępowania cywilnego oraz relacji zachodzących pomiędzy sędzią, obrońcą i oskarżycielem w postępowaniu karnym a także dotyczące tajemnicy zawodowej z punktu widzenia
Profesor John McClellan Marshall przybliżył uczestnikom zagadnienia tajemnicy zawodowej na sali rozpraw w USA; Pierre-Dominique Schupp wskazywał na relacje na sali rozpraw w szwajcarskim systemie prawnym, podkreślając że wolność i niezależność adwokata to wolność i niezależność obywatela na sali sadowej, swoista dream team w służbie sprawiedliwości.
Źródło: e-kirp