W przypadku pracownika wszelkie wartości pieniężne i przysporzenia majątkowe od pracodawcy stanowią u niego przychód ze stosunku pracy. – Jeśli prezenty nie będą przedstawiały wartości finansowej, nie dojdzie do powstania przychodu – stwierdza Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii Piekielnik i Partnerzy.Organy podatkowe w tym zakresie jako przykłady takich (nieopodatkowanych) prezentów u pracowników podają upominki okolicznościowe oraz kwiaty (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 maja 2009 r., nr ITPB2/415-243/09/ENB).
Taka interpretacja powinna także obowiązywać w przypadku prezentów dla dzieci pracowników, gdyż ich celem nie jest przysporzenie majątkowe po stronie pracownika czy jego dziecka.
Zdaniem eksperta, w celu zagwarantowania neutralności podatkowej, można dodatkowo rozważyć finansowanie tego typu prezentów ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – będą one zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna