Opinię taką przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zawarł w przedmowie do wydanej właśnie książki Prawo rynku kapitałowego. Komentarz.
Jak stwierdza w niej, publikacja jest odpowiedzią na zmiany legislacyjne, które w ostatnich latach zostały zaimplementowane do porządku prawnego. Tymczasem w praktyce obrotu  pojawiły się także liczne problemy wymagające komentarza i zajęcia stanowiska, a także orzeczenia sądów powszechnych i administracyjnych w sprawach dotyczących cywilno-prawnych, karnoprawnych oraz administracyjnoprawnych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego. Zdaniem szefa KNF, komentarz będzie stanowić praktyczną pomoc i cenne źródło wiedzy zarówno dla prawników zajmujących się zawodowo rynkiem kapitałowym, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych działaniem mechanizmów tego  rynku, notowanymi na nim instrumentami finansowymi oraz działającymi tamże instytucjami finansowymi.
Jak informuje wydawca, Komentarz obejmuje trzy akty prawne o podstawowym znaczeniu dla rynku kapitałowego, tj. ustawę o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawę o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawę o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Wymienione ustawy stanowią trzon polskiej regulacji prawa rynku kapitałowego.
Zdaniem autorów i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla adwokatów, radców prawnych oraz sędziów. Będzie pomocna również pracownikom funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i banków. Zainteresuje też brokerów, emitentów papierów wartościowych, pracowników spółek giełdowych, a także przedstawicieli nauki zajmujących się prawem rynku kapitałowego.
- Tym, co wyróżnia ten komentarz spośród innych tego typu publikacji, jest nacisk, jaki kładą autorzy na europejski (unijny) aspekt regulacji prawa rynku kapitałowego. Zasługuje to ze wszech miar na aprobatę z uwagi na znaczący wpływ wywierany przez prawo unijne na polskie ustawodawstwo w tym zakresie (...). Komentarz zawiera również obszerne przedstawienie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz wyjaśnienie ich znaczenia dla wykładni pojęć występujących w polskim prawie rynku kapitałowego (m.in. wyroki TS w sprawach: Markus Gettl v. Daimler AG, Spector Photo Group NV oraz Knud Grongaarg i Allan Bang)" - napisał w recenzji książki dr hab. Krzysztof Oplustil, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wiecej o książce>>>

imagesViewer