Ja zauważa redaktor wydanej niedawno książki Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz, nowelizacje ustawy spowodowane były przekształceniami ustrojowymi oraz koniecznością dostosowania treści norm prawnych do potrzeb rozwoju gospodarki rynkowej. Istotnego impulsu dla przeprowadzonych nowelizacji ustawy dostarczyła wieloetapowa reforma administracji publicznej, w tym rządowej i samorządowej. Spowodowała ona zmiany kompetencji organów administracji publicznej, które wymusiły rozszerzenie regulacji normatywnych komentowanej ustawy oraz ustaw towarzyszących. - O skali występującej dynamiki zmian ustawy świadczy fakt, że od 2004 do 2014 r. opublikowano trzykrotnie jej teksty jednolite – pisze prof. Paweł Czechowski.
Wydane przez Wolters Kluwer opracowanie zawiera wzory pism i orzeczeń w postępowaniu upadłościowym wraz z praktycznymi komentarzami do znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, które dotyczą upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli upadłości konsumenckiej. Jak podkreśla wydawca, atutem publikacji jest jej praktyczny charakter, gdyż autor przedstawiając propozycje konkretnych rozwiązań, stara się unikać teoretycznych rozważań i wyjaśnia regulacje, które wzbudzają największe wątpliwości oraz wskazuje jak wystrzegać się błędów przy stosowaniu nowych przepisów.
Czytelnik bez trudu znajdzie w książce interesujące go zagadnienie, ponieważ treść książki została podzielona na części i składa się z czterech działów: pisma upadłego, pisma syndyka, pisma wierzycieli i innych podmiotów, orzeczenia sądu i sędziego komisarza. Daje to możliwość zarówno szybkiego dotarcia do właściwego wzoru pisma czy orzeczenia, jak i uzyskania pogłębionych, praktycznych informacji na temat konkretnego zagadnienia w komentarzach do wzorów.
Dla pełnego zrozumienia problematyki upadłości konsumenckiej w opracowaniu zamieszczono tekst ustawy zmieniającej Prawo upadłościowe i naprawcze oraz uzasadnienie projektu tej regulacji. Ponadto w książce znajduje się zestawienie danych kontaktowych (adres, telefon, e-mail) sądów upadłościowych w poszczególnych województwach.
Zdaniem autorów i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla syndyków, sędziów upadłościowych i aplikantów zawodów prawniczych. Zainteresuje również konsumentów oraz ich pełnomocników. Może stanowić dużą pomoc dla osób zajmujących się doradztwem konsumenckim w ośrodkach pomocy, biurach prawnych, organizacjach samorządowych i pozarządowych.
Publikacja zawiera wzory pism dostępne w wersji edytowalnej do pobrania ze strony www.upadlosc-konsumencka-wzory.lex.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Wzory można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Prawo o gospodarce nieruchomościami wymaga komentarza
Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami od momentu wejścia w życie była nowelizowana kilkadziesiąt razy. Wymaga więc poddania analizie jej treści oraz wybranych elementów koegzystencji normatywnej z innymi aktami prawnymi pisze prof. Paweł Czechowski z Uniwersytetu Warszawskiego.