Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadzona ustawą o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 842) rozszerzyła katalog środków karnych o zakaz zbliżania się do określonych osób i nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Zakaz zbliżania się do określonych osób może być orzeczony na okres od roku do lat 15, przy czym sąd musi wskazać odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować. Nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym można orzec na okres od roku do lat 10. Ponadto sąd umarzając warunkowo postępowanie karne, może zobowiązać sprawcę do opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, określając przy tym ich sposób kontaktu. Sposób kontaktu skazanego z pokrzywdzonym sąd określi także zawieszając warunkowo karę. Modyfikacji ulega także sposób ścigania przestępstwa opisanego w art. 157 kk (naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia inny niż ciężki). Nawet jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia ofiary nie będzie trwał dłużej niż 7 dni, przestępstwo to będzie ścigane z urzędu, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą, chyba że sprawca działał nieumyślnie – w takim wypadku ściganie nastąpi na wniosek pokrzywdzonego.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego dopuszczają prawo Policji do zatrzymania podejrzanego, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił on przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni takie przestępstwo. Policja będzie zobowiązana do zatrzymania podejrzanego, jeżeli przestępstwo wobec osoby wspólnie zamieszkującej zostało popełnione z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu i zachodzi obawa, że podejrzany ponownie popełni podobny czyn. Do kpk dodany został także nowy środek zapobiegawczy w postaci eksmisji oskarżonego o przestępstwo z użyciem przemocy domowej. Środek ten można zastosować na okres do 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące.

W Kodeksie karnym wykonawczym dodany został obowiązek odwołania warunkowego zwolnienia, jeżeli zwolniony, skazany uprzednio za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub małoletniej zamieszkujących wspólnie z nim, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby wobec osoby najbliższej lub małoletniej, z którą zamieszkuje.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line