Zdaniem autorów apelu nękanie i przemoc mogą występować w każdym miejscu pracy, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, obszaru działalności lub formy stosunku pracy. Nękanie polega na systematycznym i umyślnym znieważaniu, zastraszaniu lub poniżaniu pracowników lub przełożonych w okolicznościach związanych z pracą. Z kolei przemoc polega na naruszeniu nietykalności cielesnej lub godności osobistej pracownika lub przełożonego. Na niektórych stanowiskach pracy może występować zagrożenie przemocą ze strony osób trzecich. Dotyczy to szczególnie usług.
Partnerzy społeczni zobowiązali się do przeciwdziałania zjawisku nękania i przemocy w pracy. Ich zdaniem, szczególnego znaczenia nabierają działania prewencyjne, które powinny mieć charakter zindywidualizowany, dostosowany do specyfiki i potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw.
Autorzy dokumentu zadeklarowali również poruszanie tematyki nękania i przemocy w pracy w czasie negocjacji układów zbiorowych pracy oraz powołanie w ciągu trzech miesięcy specjalnego zespołu.