To stanowisko Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wobec poselskiej inicjatywy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (projekt posłów SLD, druk 344).
Zdaniem tej organizacji wprowadzenie takiego rozwiązania naruszałoby zasadę równego traktowania i stawiałoby w gorszej sytuacji osoby, które starają się o przyznanie renty rodzinnej po członku rodziny zmarłego w skutek wypadku przy pracy, który nie był związany z wykonywaniem zadań służbowych w ruchu zakładu górniczego.
Eksperci Lewiatana są też zdania, że zasady przyznawania rent rodzinnych powinny być wręcz zaostrzone. - Uważamy, że renty rodzinne przyznawane dla osób w wieku produkcyjnym osłabiają ich motywację do pracy i zwiększają obciążenia podatkowe.
W oświadczeniu PKPP Lewiatan są też liczby. W 2011 r. ZUS wypłacał ponad 1 200 tys. rent rodzinnych miesięcznie, zaś rocznie przyznaje się ok. 40 tys. nowych świadczeń. Wśród osób, którym przyznano w 2011 r. rentę rodzinną, osoby w wieku 50-59 lat stanowiły ponad 22 procent, co daje prawie 9 tys. świadczeniobiorców, głównie kobiet.
W związku z tym Lewiatan postuluje odrzucenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.