Przepisy dotyczące systemu oceny pracy i planowania rozwoju zawodowego sędziego są nowymi regulacjami, wprowadzonymi do ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192), które weszły w życie z dniem 28 marca 2012 r.

Ocenę pracy sędziego przeprowadza się w ramach wizytacji wydziału sądu, która należy do czynności z zakresu wewnętrznego nadzoru administracyjnego wykonywanych przez prezesa sądu apelacyjnego i prezesa sądu okręgowego. Wizytacje poszczególnych wydziałów sądów przeprowadzają sędziowie wizytatorzy co cztery lata. Indywidualny plan rozwoju zawodowego sędziego sporządza się na czas nie krótszy niż cztery lata.
Dotychczas tę kwestię regulowało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie oceny pracy i opracowania indywidualnego planu rozwoju zawodowego sędziego (Dz. U. poz. 1455), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo i ustroju sądów powszechnych (Dz. U. poz. 662).

Źródło: www.rcl.gov.pl,