Pracodawcy wystosowali list do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego dotyczący konieczności utworzenia w Polsce wolnych stanowisk komornika sądowego.  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan podtrzymuje pogląd, iż niezbędnym narzędziem dla radykalnej poprawy sprawności i skuteczności egzekucji w Polsce jest pilne utworzenie co najmniej 200 nowych kancelarii komorniczych, a docelowo podwojenie ich liczby.

PKPP obawia się, iż zaproponowanie przez Ministra Sprawiedliwości jedynie 35 nowych stanowisk komornika sądowego na terenie całego kraju może wynikać m.in. z przyjętej metodologii badania potencjału rewiru, w której uwzględniano także sprawy z art. 8 ust. 3 w wersji ustawy obowiązującej w 2007 r. („Wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego”), a nie przede wszystkim liczbę spraw pochodzących z danego rewiru. Pracodawcy apelują do Ministra o ponowne rozważenie możliwości bardziej zdecydowanego zwiększenia liczby nowych stanowisk komornika sądowego. Jednocześnie Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wystiła z propozycją skreślenie art. 7971 oraz zmianę art. 824 Kodeksu postępowania cywilnego.

Według pracodawców, konsekwencją obecnego brzmienia art. 797¹ kpc jest sytuacja, w której część komorników w ogóle nie chce podejmować jakichkolwiek czynności bez wynagrodzenia, bowiem każdą czynność traktowana jest jako poszukiwanie majątku (nawet zapytanie do ZUS/US o płatnika składek czy dłużnika). Jest to powodem żądania przez komorników opłaty w wysokości 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każde podjęcie czynności, związanych z poszukiwaniem majątku dłużnika, (które są podstawą całej działalności komornika). Ma to miejsce nawet w najbardziej prostych sposobach egzekucji, np. jeśli wierzyciel wnosi o dokonanie egzekucji wyłącznie z wynagrodzenia dłużnika. Należy zaznaczyć, że i tak wszelkie uzyskiwane informacje na ten temat np. o źródłach przychodu dłużnika są dodatkowo opłacane przez wierzyciela (np. ZUS - 32,80 zł i US - 17 zł., oraz dodatkowo opłaty za korespondencję). W ten sposób wierzyciel jest przy egzekucji z wynagrodzenia obciążany przez komornika dwukrotnie. Naszym zdaniem opłata ta demotywuje komorników do efektywnej egzekucji, gdyż duża część komorników zaspokaja się z opłat wierzycieli, zamiast z kwot odzyskanych od dłużnika. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, komornik powinien mieć prawo do opłaty za poszukiwanie majątku, jedynie na bazie zapisu w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji oraz wyłącznie w sytuacji, kiedy wierzyciel wnosi oddzielenie o poszukiwanie majątku w inny sposób niż sposoby egzekucji wymienione w kpc.

Dla zwiększenia ochrony obrotu gospodarczego PKPP zaproponowała obligatoryjny wpis do KRS wszystkich dłużników, wobec których postępowanie egzekucyjne zostało umorzone w trybie art. 824 § 1 pkt 3 kpc na podstawie wniosku komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, niepodlegającego opłacie sądowej.
PKPP proponuje w art. 824 kpc dodanie § 4 w brzmieniu: „§ 4 w wypadku wymienionym w pkt 3 paragrafu pierwszego komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wniosek komornika nie podlega opłacie sądowej”

Według ekspertów zmiana ma na celu zwiększenie ochrony obrotu gospodarczego, poprzez wskazywanie i rejestrowanie nierzetelnych dłużników. Brak takiego wpisu, czy wpisanie ze znacznym opóźnieniem powoduje, że dłużnik zaciąga kolejne zobowiązania, kolejni wierzyciele występują na drogę sądową a następnie do komornika o wszczęcie egzekucji, która i tak okazuje się bezskuteczna. Tymczasem dokonanie wpisu do rejestru dłużników przez komornika po przeprowadzonej bezskutecznie egzekucji, uniemożliwi skutecznie dłużnikowi świadome i celowe zaciąganie kolejnych zobowiązań, których spłacenie (ze względu na brak majątku, jego niewypłacalność) będzie niemożliwa.

(Źródło: KW/PKPP)