Przedstawiciele samorządów prawniczych zaapelowali przed Nadzwyczajnym Kongresem Sędziów, który odbędzie się w sobotę do wszystkich zainteresowanych o podjęcie dialogu na gruncie obowiązującego prawa.

W szczególności uznajemy, że poprawa sytuacji w szeroko ujmowanym wymiarze sprawiedliwości wymaga spójnych reform, które jednakże muszą mieć oparcie w poprzedzającym je dialogu społecznym. Jego skuteczności dowodzą m.in. dotychczasowe doświadczenia Porozumienia, którego sygnatariusze oraz uczestnicy działającego przy nim Forum Obywatelskiego z powodzeniem wypracowywali wspólne stanowiska w wielu istotnych dla sądownictwa i zawodów prawniczych kwestiach, które początkowo pozostawały sporne. Były one także przedmiotem rozmów z Ministerstwem Sprawiedliwości, które zadeklarowało otwartość oraz przekazanie części postulatów do dalszych prac.

W związku z tym Porozumienie deklaruje wsparcie dla wszelkich inicjatyw, które mogą przyczynić się do rozwoju dialogu społecznego w zakresie sądownictwa i zawodów prawniczych. Stawiamy sobie za cel jego pełną instytucjonalizację tak, aby stał się on standardowym rozwiązaniem w procesie legislacyjnym. Wyrażamy zatem również gotowość poszerzenia i wykorzystania wypracowanego już mechanizmu prowadzenia dyskusji i rozwiązywania sporów.

Pod stanowiskiem podpisali się przewodniczący porozumienia prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz i sekretarz dr Paweł Skuczyński