Czytaj: Prezydent podpisał ustawę powołująca komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji>>

W ogłoszonym oświadczeniu Towarzystwo pisze, że tym samym jego członkowie zostali potraktowani jako obywatele drugiej kategorii, nie mający prawa do obrony swojego mienia.  

Zarząd PTZ informuje, że obserwuje z uwagą działania rządu w sprawie zwalczania nadużyć, jakie miały miejsce podczas przeprowadzania restytucji znacjonalizowanego dekretem Bieruta mienia na terenie m. st. Warszawy. - Uważamy, że wszelkie zaistniałe w tym zakresie nieprawidłowości należy wyjaśnić, a osoby za nie odpowiedzialne ukarać. Zwracamy uwagę, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które uregulują kwestię roszczeń obywateli w sposób kompleksowy. Problem dotyczy nie tylko stolicy, a przedstawianie go jedynie w kontekście przestępczości jest ogromnym nadużyciem. Po II wojnie św. władze komunistyczne wydały szereg aktów nacjonalizacyjnych, w wyniku których na terenie Polski swój majątek straciło wiele grup społecznych. Tylko powszechna ustawa reprywatyzacyjna, uchwalona przez Sejm, obejmująca swoim zasięgiem cały kraj w sposób ostateczny zamknęłaby tę kwestię i wygasiłaby roszczenia obywateli – czytamy w dokumencie.

Według jego autorów dalsze unikanie systemowego uregulowania problemów restytucji mienia jest działaniem na szkodę kraju i jego obywateli. - Zajmowanie się wyłącznie nieprawidłowościami w tym zakresie jest przeciwskuteczne. Nie wolno mylić skutków z przyczynami. Wszystkie przedstawione patologie, zarówno te ujawnione, jak i te, które być może się dopiero pojawią, są skutkiem wieloletniego zaniechania wszystkich dotychczasowych rządów. To państwo polskie winne jest zaniedbań w tym zakresie i państwo musi je naprawić – stwierdzają autorzy oświadczenia.

Ich zdaniem bez ścisłych kryteriów uznawania i realizacji roszczeń, stwarza się pole do nadużyć w przyszłości. Jak twierdzą, przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt nieuchwalenia dotąd ustawy reprywatyzacyjnej. - Gdyby bowiem powstał akt prawny, który precyzowałby w sposób jasny, komu i na jakich zasadach przysługuje zgłaszanie roszczeń i w jaki sposób będą one realizowane,  uniknęlibyśmy, nie tylko związanych z tym problemów, ale także sporów dotyczących legalności i zasadności powoływania planowanej Komisji Weryfikacyjnej – napisano w oświadczeniu.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie po raz kolejny zaapelowało do rządu i prezydenta RP o podjęcie rozmów w sprawie ostatecznego uregulowania kwestii własnościowych w Polsce i jak najszybsze przygotowanie projektu ustawy reprywatyzacyjnej.