Biuro ma sprawdzić, czy propozycje są spójne z systemem prawa i zgodne z Konstytucją.

Nowelizacja zaproponowana przez posłów PO rozszerza kompetencje organów prowadzących postępowania objęte przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wnioskodawcy postulują znaczne podwyższenie grzywien nakładanych za niewykonanie obowiązku egzekucyjnego - mają one wynosić nawet 200 000 zł. Dodatkowo, po nowelizacji, organ egzekucyjny nie będzie już zobowiązany do wybierania sposobu egzekucji najmniej uciążliwego dla zobowiązanego - a będzie miał w tym zakresie pełną dowolność.

Autorzy projektu uważają, że prawo nie daje organom egzekucyjnym odpowiednich środków do skutecznego prowadzenia postępowania. Nadmierna ochrona zobowiązanych powoduje wydłużenie procedury, a stosunkowo niskie grzywny nie są sankcjami, które skłaniałyby osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie, do wykonania czynności nakazanych przez organ. Widać to zwłaszcza na przykładzie egzekucji obowiązku usunięcia reklam wielkoformatowych ze ściany budynku. Posłowie wskazują, że zyski, jakie czerpią osoby wywieszające takie reklamy, znacznie przewyższają kary, które może nakładać organ, aby wyegzekwować obowiązek ich zdjęcia.

Propozycje wzbudziły wątpliwości wśród członków Komisji.

- Przyznanie urzędnikom uprawnień do nakładania na spółki oraz na osoby fizyczne kar do 200 tys. zł to pozwolenie na doprowadzanie ludzi do bankructwa - mówił poseł Andrzej Jaworski z Prawa i Sprawiedliwości - Taki straszak jest nie do zaakceptowania - podkreślał.

Posłowie powoływali się także na opinie Prokuratora Generalnego i Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, w których zwracano uwagę, że zmiany mogą być niezgodne z Konstytucją. Z tego powodu Komisja zdecydowała, że zwróci się do Biura Analiz Sejmowych o wydanie dalszych opinii w tej sprawie.

Monika Sewastianowicz