68-letni George Wright został zatrzymany w poniedziałek przez władze portugalskie na wniosek rządu USA, który zwrócił się też o jego ekstradycję. Tożsamość mężczyzny potwierdził odcisk palca na portugalskim dowodzie osobistym.
Wrighta skazano w 1963 roku na 15-30 lat więzienia za to, że rok wcześniej zamordował wraz z trzema wspólnikami dwóch mężczyzn podczas napadu na stację benzynową w New Jersey - podało FBI w komunikacie.
W 1970 roku Wright zbiegł z więzienia w Leeburg wraz z trzema innymi osobami i udał się do Detroit, gdzie wstąpił do Czarnej Armii Wyzwolenia, uważanej za zbrojne ramię organizacji Czarne Pantery, walczącej o prawa Afroamerykanów w USA.
W lipcu 1972 roku przebrany za księdza Wright wraz z ośmioma innymi osobami dokonał jednego z najbardziej zuchwałych porwań w historii USA.
Porywacze uprowadzili samolot Delta Airlines lecący z Detroit do Miami i zażądali miliona dolarów okupu za zwolnienie pasażerów. Po otrzymaniu pieniędzy zmusili pilota, by poleciał do Bostonu uzupełnić paliwo, po czym udali się do Algierii, gdzie otrzymali azyl polityczny. Pod naciskiem USA rząd algierski zwrócił samolot i okup, ale Wright i inni porywacze byli w areszcie tylko kilka dni, po czym zostali zwolnieni. (PAP)