Dla porównania w 2009 r. przebywało tam 83 791 osadzonych., w 2008 r. - 82 882, w 2007 r. - 87 462, a w 2006 r. - 88 374 osadzonych. Liczba osadzonych zakwaterowanych w oddziałach mieszkalnych zakładów karnych lub aresztów śledczych oraz w podległych im oddziałach zewnętrznych nie przekroczyła w skali kraju ogólnej pojemności tych zakładów i wynosiła 96, 7 proc.
Podsumowując sytuację w mijającym roku, Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że podstawowym problemem polskiego więziennictwa w ostatnich latach było przeludnienie zakładów karnych i aresztów śledczych. - 2010 rok okazał się w tym zakresie czasem przełomu. 21 czerwca minionego roku po raz pierwszy od 10 lat zaludnienie jednostek penitencjarnych nie przekroczyło normatywnej pojemności i wynosiło 99, 8 proc. -  mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. (przy zaniżonej w stosunku do wymagań Rady Europy normy powierzchni - przyp. Lex.pl - Czytaj >>> W więzieniach nadal przeludnienie ).

W informacji opublikowanej przez resort można przeczytać, że do zmiany tej sytuacji przyczyniły się m.in. działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w tym:

System Dozoru Elektronicznego
9 sierpnia 2010 r., Zarządzeniem nr 167/10/CZSW Ministra Sprawiedliwości w sprawie nadania statutu Centralnemu Zarządowi Służby Więziennej, utworzono Biuro Dozoru Elektronicznego. Ta komórka organizacyjna CZSW odpowiedzialna jest za nadzór merytoryczny i techniczny nad funkcjonowaniem Systemu Dozoru Elektronicznego.
Obecnie System Dozoru Elektronicznego znajduje się w trzecim etapie wdrażania i funkcjonuje w apelacjach: białostockiej, krakowskiej, lubelskiej i warszawskiej. Ten etap wdrażania stwarza potencjalną możliwość wykonywania kary w SDE w stosunku dla 2000 skazanych. Pełna realizacja systemu została zaplanowana w V etapach, gdzie ostatni V etap (od 1 stycznia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r.) umożliwi wykonywanie kary pozbawienia wolności w SDE na terenie całego kraju dla potencjalnej maksymalnej liczby 7500 skazanych (w wymiarze dziennym i miesięcznym).
Na dzień 30 grudnia 2010 r. wykonaniem kary w systemie SDE zostało objętych łącznie 587 skazanych z czego 401 odbywa karę, a 186 ukończyło jej odbywanie. Od dnia 1 stycznia 2011 r. System Dozoru Elektronicznego zostanie rozszerzony o możliwość wykonania kary dla kolejnych 2000 skazanych i obszar właściwości terytorialnej apelacji poznańskiej, gdańskiej i rzeszowskiej oraz Sąd Okręgowy w Łodzi co łącznie potencjalnie umożliwi wykonanie kary w stosunku do 4000 skazanych.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina też, że w 2010 r. rozpoczęła się pierwsza od 50 lat reforma więziennictwa. W listopadzie br. zakończono jej I etap polegający na wdrożeniu oddziałów penitencjarnych. Reforma objęła zakłady karne i areszty śledcze powyżej 200 osadzonych. Oddziały penitencjarne stanowią wydzieloną część zakładu karnego/aresztu śledczego dysponującą oddzielną specjalnie dobraną kadrą obsługującą poszczególne grupy osadzonych dobranych według takich kryteriów, jak stopień demoralizacji, stwarzane zagrożenie społeczne, podatność na resocjalizację.
Resort podkresla, ze w oddziałach penitencjarnych, mniejsze, komplementarne zespoły funkcjonariuszy, bez szczebli pośrednich, mogą szybciej i skuteczniej reagować na wszystko, co dzieje się w zakresie ich działania, na każde pojawiające się zagrożenie, na wszelkie niepokojące zachowania osadzonych. Przy tym zwiększono liczbę funkcjonariuszy pracujących w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi. Usprawniono obieg dokumentacji oraz przekazywanie informacji w ramach oddziału penitencjarnego. Wzrosła szybkość i sprawność w rozwiązywaniu bieżących problemów zarówno skazanych jak i funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziale penitencjarnym. Zwiększyła się także odpowiedzialność personelu za podejmowane działania i ich efekty. Poprawie uległa organizacja i efektywność pracy funkcjonariuszy w zakresie realizowanych zadań.

Działalność inwestycyjna
Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Służba Więzienna podejmowały szereg działań, których celem było zmniejszenie zaludnienia jednostek penitencjarnych. Przede wszystkim była to budowa nowych miejsc zakwaterowania oraz pozyskiwanie na cele mieszkalne, poprzez adaptację, dodatkowych pomieszczeń wypełniających dotąd inne funkcje.
Od początku 2006 roku realizując przyjęty przez rząd "Program pozyskania 17.000 miejsc w jednostkach organizacyjnych więziennictwa w latach 2006-2009" uzyskano łącznie 13.930 nowych miejsc zakwaterowania. W 2010 r. uzyskano 1.318 nowych miejsc zakwaterowania, przy planowanych 1.275 miejscach, poprzez:
a) budowę budynku zakwaterowania osadzonych w Zakładzie Karnym w Koronowie (100 miejsc);
b) budowę pawilonu penitencjarnego typu półotwartego w Zakładzie Karnym w Żytkowicach (162 miejsca);
c) budowę pawilonu penitencjarnego typu półotwartego w Oddziale Zewnętrznym w Warszawie Bemowie (182 miejsca);
d) rozbudowę Oddziału Zewnętrznego w Zamościu (150 miejsc);
e) budowę pawilonu penitencjarnego typu zamkniętego w Zakładzie Karnym w Pińczowie (242 miejsca);
f) budowę pawilonu penitencjarnego typu półotwartego w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze (172 miejsca);
g) budowę pawilonu penitencjarnego typu zamkniętego w Zakładzie Karnym w Kluczborku (258 miejsc);
h) adaptację budynku magazynowego na pawilon zakwaterowania osadzonych w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim (50 miejsc);
i) przebudowę cel mieszkalnych i ich przystosowanie dla potrzeb zakwaterowania osadzonych zaliczonych do kategorii "N" w Areszcie Śledczym w Lublinie (2 miejsca).