Pomoc może być udzielana przedsiębiorcom, którzy nie byli zagrożeni w dniu 1 lipca 2008 r., ale którzy stali się zagrożeni po tym dniu w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego.
Pomoc na jednego przedsiębiorcę nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 500 tys. euro brutto, obliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu udzielenia pomocy.
Pomoc może być udzielana na projekty:
  • w zakresie kontynuacji rozpoczętych inwestycji, których realizacja może być zagrożona w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, mających na celu kontynuowanie bieżącej działalności gospodarczej,
  • związane z doraźnymi potrzebami inwestycyjnymi przedsiębiorców, w tym w szczególności umożliwiającymi kontynuowanie produkcji, świadczenie usług, zmianę profilu prowadzonej działalności gospodarczej,
  • w zakresie usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych związanych z poprawieniem efektywności prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach zmiennej koniunktury rynkowej.

Pomoc może być udzielana na projekty realizowane w województwie objętym danym regionalnym programem operacyjnym.
Pomoc może być udzielana na pokrycie części lub całości wydatków kwalifikowalnych. Do wydatków kwalifikowalnych zalicza się niezbędne do realizacji projektu wydatki poniesione m.in. na zakup materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury, zakup nowych lub używanych środków trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz ich instalację i uruchomienie, adaptację gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia, nadzór techniczny i budowlany, nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie: patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania, zakup usług, w tym doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych, bezpośrednio prowadzących do poprawy efektywności prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach zmiennej koniunktury rynkowej (szczegółowa regulacja w tym zakresie znajduje się w § 6 rozporządzenia).
Maksymalna intensywność pomocy może wynosić 100% wydatków kwalifikowalnych.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 3 sierpnia 2010 r. w sprawie udzielania przedsiębiorcom ograniczonej kwoty pomocy zgodnej ze wspólnym rynkiem w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 142, poz. 953) weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli z dniem 9 sierpnia 2010 r. Termin wejścia w życie rozporządzenia na dzień ogłoszenia, wprowadzony został po to, aby jak najszybciej umożliwić przedsiębiorcom dotkniętym skutkami kryzysu (tzw. przedsiębiorcom zagrożonym) korzystanie z pomocy na realizację projektów w ramach regionalnych programów operacyjnych. Przyjęcie takiego terminu związane jest również z ograniczonym czasem udzielania pomocy, tj. do dnia 31 grudnia 2010 r.
Pomoc publiczna udzielana na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu będzie finansowana środkami regionalnych programów operacyjnych, tj.: z budżetu państwa, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zgodnie z przyjętymi zasadami przepływów finansowych w ramach perspektywy 2007-2013.
Rozporządzeni stwarza warunki umożliwiające utrzymanie miejsc pracy, może się jednak również przyczynić do tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności w przedsiębiorstwach otrzymujących pomoc.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line