W trakcie spotkania przedstawiciele resortów sprawiedliwości obu państw dokonali oceny współpracy polsko-niemieckiej w zakresie spraw należących do kompetencji resortów sprawiedliwości, uznając tę współpracę w okresie minionego roku za intensywną i skuteczną. Szczególnie pozytywnie ocenione zostały dwustronne kontakty na szczeblu Ministrów Sprawiedliwości. Ministrowie wyrazili także zadowolenie ze wznowienia współpracy w ramach dwustronnych, polsko-niemieckich grup roboczych na szczeblu ekspertów, zajmujących się zagadnieniami z zakresu prawa karnego oraz prawa cywilnego. Wyrazili zainteresowanie kontynuowaniem współpracy w tej formie.

Ponadto, w trakcie rozmów uzgodniono podjęcie prac zmierzających do przygotowania dokumentu, który ułatwiałby możliwość powoływania wspólnych polsko - niemieckich zespołów śledczych w odniesieniu do przestępstw o charakterze transgranicznym.

Kolejnym z poruszonych zagadnień była współpraca w niektórych sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Strona polska wyraziła opinię, że generalnie współpraca polsko - niemiecka w tych sprawach przebiega prawidłowo.
Okoliczność ta nie oznacza jednak, że nie występują problemy w pewnych nielicznych sprawach. W szczególności problemy te dotyczą spraw polskich obywateli zamieszkałych w Niemczech, którzy wyrażają niezadowolenie z działalności niemieckich urzędów ds. młodzieży (Jugendamt). Minister Łukasz Rędziniak podkreślił konieczność niezwykle ostrożnego i podyktowanego troską o dobro dzieci działania w tak delikatnej kwestii.
Strony uzgodniły kontynuowanie działań mających na celu propagowanie współpracy w dziedzinie mediacji w sprawach rodzinnych. Podjęto również kwestię wypracowania modelu współpracy między niemieckimi urzędami ds. młodzieży a odpowiednimi instytucjami po stronie polskiej.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości