Jak pisze "Rzeczpospolita", zespół Krajowego Mechanizmu Prewencji po raz pierwszy tak szeroko zbadał przestrzeganie praw osadzonych niepełnosprawnych. Pomagały mu fundacje Polska bez Barier i Integracja. Autorzy raportu skupili się na zakładach, które zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Służby Więziennej nadają się dla osadzonych na wózkach. Ogółem więzień i aresztów śledczych jest w Polsce ponad 150. Wspominane wymogi spełnia formalnie około 60.

– Niestety, żaden nie był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Justyna Lewandowska, dyrektor zespołu Krajowego Mechanizmu Prewencji. Z raportu wynika, że w tego typu zakładach istnieją specjalne cele mieszkalne. „Pomiary wskazały jednak na szereg wad konstrukcyjno-montażowych popełnionych albo w fazie projektowej, albo w trakcie samej realizacji" – wynika z raportu.

Justyna Lewandowska wylicza, że w każdym wizytowanym zakładzie karnym problem dotyczył kilku osób. Dokładnych statystyk dotyczących osadzonych niepełnosprawnych nie posiada Służba Więzienna. Więcej>>

Źródło Rzeczpospolita / Autor: Wiktor Ferfecki

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny wykonawczy. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł