Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 7 maja br., kilka dni po rozpoczęciu przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Polska organizuje nieformalne spotkanie Rady Bezpieczeństwa (tzw. spotkanie w formule Arria) poświęcone problematyce dzieci w konfliktach zbrojnych.
Dyskusja zainicjowana przez Polskę ma skupić się na doświadczeniach państw afrykańskich (Wybrzeża Kości Słoniowej, Czadu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Sudanu) w zakresie zapewniania standardów ochrony praw dziecka w konfliktach zbrojnych. Wśród mówców znajdą się Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ds. dzieci w konfliktach zbrojnych – Virginia Gamba, przedstawiciele UNICEF, Sekretariatu ONZ, państw członkowskich oraz organizacji pozarządowych. Dyskusji przewodniczyć będzie stała przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Joanna Wronecka, reprezentująca Polskę w Radzie Bezpieczeństwa.
Polska zaprosiła do współorganizacji wydarzenia partnerów w Radzie Bezpieczeństwa – Francję, Szwecję oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.
Jak podkreśla MSZ, wydarzenie będzie pierwszym z cyklu inicjatyw dot. dzieci w konfliktach zbrojnych, w które zaangażowana jest Polska. W czerwcu Polska będzie współorganizować wydarzenie zwracające uwagę na problem reintegracji dzieci wcześniej związanych z grupami zbrojnymi.
Polska zaproponuje standardy ochrony dzieci w konfliktach zbrojnych
Zapewnienie standardów ochrony praw dziecka w konfliktach zbrojnych - to cel inicjatywy, jaką Polska zamierza przedstawić w ramach swojego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednocznych.