Główne tematy obrad Rady JHA, która w czwartek i w piątek ma zebrać się w Luksemburgu, to zwalczanie narkotyków, kwestie azylowe i Partnerstwo Wschodnie.
Szef polskiego MSWiA podkreślił, że Unia Europejska jest znaczącym producentem, a także konsumentem narkotyków syntetycznych. "Przygotowaliśmy pakiet, który dotyczy walki z produkcją, obrotem i ze sprzedażą detaliczną nie tylko samych narkotyków, ale również tzw. prekursorów, czyli materiałów chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych" - powiedział Miller na konferencji prasowej w Warszawie.
Komisja Europejska ma przedstawić jesienią propozycję nowej strategii walki z dopalaczami. Lipcowy raport KE wskazuje, że w 2010 r. na rynku unijnym odnotowano rekordową liczbę 41 nowych substancji psychoaktywnych, które mają podobne działanie do narkotyków, takich jak ecstasy czy kokaina, ale w odróżnieniu od nich są sprzedawane legalnie. Zanim znajdą się na unijnej liście substancji objętych prawnym zakazem produkcji i sprzedaży, co trwa ponad rok, producenci opracowują nowy skład i omijają zakaz.
Jak poinformował szef polskiego MSWiA druga kwestia, która ma zostać poruszona podczas spotkania Rady JHA dotyczy kontynuacji prac nad pakietem azylowym. "Jest to pakiet wynikający z programu sztokholmskiego (obejmującego lata 2010-14 programu zacieśniania współpracy w dziedzinie azylu, imigracji, sprawiedliwości i praw podstawowych, przyjętego w 2009 r. podczas szczytu UE), sprowadzający się do pięciu aktów prawnych. Jeden z aktów jest na tyle uzgodniony, że - mam nadzieję - 26 października, w przeddzień posiedzenia Rady JHA, będzie przedmiotem obrad Parlamentu Europejskiego" - powiedział Miller.
Minister wyjaśnił, że propozycje dotyczą m.in. uprawnień wnioskującego o azyl na terenie UE. "Prace nie są łatwe ze względu na to, że jest rozbieżność interesów państw, które posiadają granicę zewnętrzną, a w związku z tym rozpatrują większość wniosków azylowych i tzw. państw docelowych, gdzie warunki pobytu są najbardziej atrakcyjne" - powiedział.
Pierwszy pakiet azylowy został przedstawiony w grudniu 2008 r., a drugi pakiet azylowy - w październiku 2009 r.; ma na celu zaoferowanie lepszej ochrony ofiarom prześladowań, zwiększenie spójności między instrumentami azylowymi UE oraz uproszczenie i scalenie norm proceduralnych, co zapobiegnie oszustwom i zwiększy skuteczność procesu azylowego.
Według Millera ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE mają także dyskutować o kwestiach związanych z Partnerstwem Wschodnim. "Chodzi o spojrzenie na Partnerstwo Wschodnie jako na szansę zwiększenia współpracy pomiędzy naszymi wschodnimi sąsiadami: Białorusią, Ukrainą, Mołdową, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem, a państwami członkowskimi UE w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i w zakresie mobilności, czyli migracji krótkoterminowej, pracy sezonowej, nieskrępowanego albo mocno uproszczonego przemieszczania się osób pracujących w firmach z oddziałami rozproszonymi na terenie UE" - mówił Miller.
"Chcemy od dyskusji ogólnej przejść do bardzo szczegółowych programów, które dotyczą ich bezpieczeństwa, a tym samym naszego bezpieczeństwa wewnętrznego" - pokreślił szef polskiego MSWiA.
Pierwsze spotkanie rady ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE (tzw. Rada JHA) podczas polskiej prezydencji odbyło się w połowie lipca w Sopocie. Miało jednak charakter nieformalny. Kolejne Rady JHA w czasie naszej prezydencji zaplanowane są na 27-28 października w Luksemburgu oraz 13-14 grudnia w Brukseli. (PAP)