Promocji i ochronie praw człowieka poświęcona była 22. sesja Rady Praw Człowieka w Genewie, którą rozpoczął tzw. Panel Wysokiego Szczebla (High-Level Segment). Polskiej delegacji 25 lutego br. przewodniczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sikorski. w sowim wystapieniu dodał też, że wszyscy musimy dawać przykład tolerancji i nieustannie wypełniać nasze zobowiązania z zakresu praw człowieka. Minister w trakcie swojego pierwszego wystąpienia w Panelu Wysokiego Szczebla zwrócił uwagę na fakt, że ponad dwadzieścia lat po zakończeniu Zimnej Wojny w wielu miejscach na świecie, w tym na Białorusi, prawa człowieka są nadal kwestionowane. W jego opinii należy kontynuować wysiłki społeczności międzynarodowej zmierzające do ściślejszego ich przestrzegania. Minister podkreślił jednocześnie znaczenie rozwoju technologicznego i nowoczesnych narzędzi komunikacji w ochronie praw człowieka.
Rada Praw Człowieka ONZ jest najważniejszym organem systemu Narodów Zjednoczonych odpowiedzialnym za promocję i ochronę praw człowieka oraz podstawowych wolności. W tym roku, po raz pierwszy w historii, obradom Rady przewodniczy przedstawiciel Polski – ambasador Remigiusz Henczel, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.
Jak informuje MSZ, w trakcie 22. sesji Rady Praw Człowieka minister Radosław Sikorski spotkał się z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Navanethem Pillay. Podczas spotkania dyskusja poświęcona była m.in. priorytetom Biura Wysokiej Komisarz (OHCHR), reformie ciał traktatowych systemu Narodów Zjednoczonych oraz sytuacji praw człowieka w Syrii. Minister Radosław Sikorski wyraził także uznanie dla niezależności Wysokiej Komisarz ds. Praw Człowieka i działalności jej Biura. Przypominając zaangażowanie Polski w prace Rady Praw Człowieka potwierdził, że promocja i ochrona praw człowieka należą do priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
W Genewie minister Sikorski odbył też rozmowę nt. działalności Rady Europy i współpracy w ramach UE z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorbjornem Jaglandem. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Polska była jednym z inicjatorów zapoczątkowanego w 2010 r. procesu reformy Rady Europy. Minister zaznaczył ponadto, że Polska podziela sugestię Sekretarza Generalnego, że organizacja powinna skoncentrować się na realizacji trzech misji priorytetowych: promowaniu standardów demokratycznych, praw człowieka oraz rządów prawa.
W ramach spotkań dwustronnych towarzyszących rozpoczęciu obrad Rady minister Radosław Sikorski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Albanii Edmondem Panaritim.