Taka ocena została przygotowana dla rządu przez ministra gospodarki w związku ze wstępną prognozą dotycząca stanu transpozycji dyrektyw rynku wewnętrznego w Polsce (Internal Market Scoreboard 22 – II semestr 2010). Rada Ministrów uznała, że Polska musi poprawić i usprawnić wdrażanie prawa Unii Europejskiej, a zwłaszcza przyspieszyć implementację dyrektyw rynku wewnętrznego.
Jest to szczególnie ważne, bo rynek wewnętrzny uznano za jeden z obszarów priorytetowych polskiej prezydencji w 2011 r. Rynek wewnętrzny to obszar bez granic wewnętrznych, umożliwiający wolny przepływ: towarów, osób, usług i kapitału. Stan transpozycji dyrektyw jest uważany w UE za jeden z mierników przestrzegania zasad funkcjonowania tego rynku. Natomiast opóźnienia we wdrażaniu dyrektyw wpływają negatywnie na wizerunek Polski i prowadzą do wszczynania przez Komisję Europejską postępowań w związku z naruszeniem przez nasz kraj zobowiązań członkowskich.
Aby poprawić ten wynik powinniśmy do 10 listopada br. wdrożyć 13 dyrektyw, dla których ten proces jest najbardziej zaawansowany. Chodzi o dyrektywy, które do polskiego prawa mają implementować resorty: zdrowia, rolnictwa i rozwoju wsi, infrastruktury, pracy i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów.
Polska ma duże zaległości we wdrażaniu unijnego prawa
Z informacji zebranych na 15 października 2010 r. wynika, że Polska zalega z wdrożeniem 28 dyrektyw. Oznacza to, że przekroczyliśmy dopuszczalny przez Unię Europejską poziom zaległości wdrożeniowych. Rząd zapowiada przyspieszenie w tej dziedzinie.