Jak przypomina „Iustitia”, wcześniej głos w tej sprawie zabrały, żądając zwolnienia tych sędziów, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ) na posiedzeniu w Gdańsku 17 maja 2015 r., MEDEL (Europejscy Sędziowie na rzecz Demokracji i Wolności) na posiedzeniu w 23 maja 2015 r. w Atenach oraz XX Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które podjęło w tej sprawie uchwałę w dniu 31 maja 2015 r. w Zegrzu.
Petycję można podpisać w intyernecie korzystając z tego linku. Wystarczy podać swój adres mailowy, a następnie imię, nazwisko i kraj pochodzenia (po prawej stronie ekranu, w dziale "Petition Unterzeichen". Opcjonalnie można wpisać przyczyny podpisania petycji, co nie jest obowiązkowe. Dla osób nie znających języka niemieckiego w zupełności powinna być wystarczająca funkcja tłumaczenia dostępna z poziomu przeglądarek internetowych. Zaraz po podpisaniu petycji otrzymujemy maila potwierdzającego przyjęcie podpisu, a nasze dane jako najnowszego sygnatariusza ukazują się na stronie.
- Do podpisania petycji zachęcamy szczególnie sędziów i prokuratorów, którzy najlepiej powinni wiedzieć, jak fatalne skutki dla wymiaru sprawiedliwości ma każda ingerencja władzy politycznej w jego funkcjonowanie i jak ważne jest, aby sędziowie i prokuratorzy mogli pełnić swą służbę niezależnie, bez obaw przed represjami ze strony władz politycznych, zwłaszcza gdyby przyszło im zajmować się sprawami, które politycy chcieliby zamieść pod dywan. Każdy prawnik, któremu bliskie są zasady niezawisłego sądownictwa, powinien też przyłączyć się do obrony naszych tureckich kolegów – czytamy w apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Ryszard Piotrowski
Pozycja ustrojowa sędziego>>>
Polscy sędziowie walczą o wolność tureckich kolegów
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zachęca do poparcia petycji o natychmiastowe zwolnienie z aresztu tureckich sędziów Mustafy Basara i Metina Özcelika. Zostali oni 30 kwietnia 2015 r. pozbawieni wolności za podjęcie decyzji procesowych, które nie spodobały się władzy politycznej.