Jak informuje Prokuratura Krajowa, organizacja warsztatów jest realizacją uzgodnień kierownictwo Prokuratury Krajowej i Komendy Głównej Policji w zakresie przygotowania do zadań instytucji publicznych związanych ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Warszawie. Takie wydarzenia o charakterze międzynarodowym wiążą się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego, w tym zamachami terrorystycznymi.

W rozpoczętej edycji warsztatów bierze udział 33. prokuratorów, a w kolejnej edycji, od 16 do 20 maja 2016 r., zaplanowany jest udział 16. osób.

W czasie warsztatów wykładowcy i specjaliści, także z zagranicy, przedstawią jej uczestnikom kluczowe zagadnienie teoretyczne i praktyczne związane m.in.: rozpoznawaniem materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, metodyką prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia po wybuchu oraz dokumentowanie przebiegu i wyników oględzin.

Omówione zostaną również systemy antyterrorystyczne, a także współpraca prokuratury z innymi podmiotami, umożliwiająca wprowadzenie wspólnych procedur reagowania w przypadku wystąpienia zagrożeń. W programie warsztatów przewidziano również zajęcia na poligonie.

Czytaj: Trwa zbiórka podpisów pod apelem przeciwko projektowi ustawy antyterrorystycznej>>