Komisja "Przyjazne Państwo" zajęła się podatkami. Jej przewodniczący zapowiada, że już za 75 dni firmy odczują uproszczenie przepisów. Postulaty zgłaszały, m.in. kancelaria CMS Cameron McKenna oraz MDDP.  

- Mam zamiar, bo  taki jest sens naszej pracy , unikać kontaktów z rządem. Inaczej postulaty, jakie zgłaszamy, utkną w konsultacjach międzyresortowych - powiedział Janusz Palikot, przewodniczący sejmowej Komisji  "Przyjazne Państwo". Kolejne obrady poświęcone były uproszczeniu prawa podatkowego. Komisja omówiła wczoraj propozycje zgłoszone przez prawników.

Arkadiusz Michaliszyn, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna, zaproponował zniesienie zapisu, który nie pozwala zaliczać spółkom odsetek od pożyczek udzielonych przez głównych  udziałowców do kosztów uzyskania przychodu - jeżeli pożyczka przekracza trzykrotność kapitału zakładowego. Pożyczki od współwłaścicieli są alternatywą dla klasycznej wpłaty kapitału zakładowego. Odsetki zaś zastępują w tym wypadku dywidendę. - Podobne przepisy funkcjonują w większości krajów Europy kontynentalnej. Bez niego spółki, które inwestują w Polsce, mogłyby uniknąć podatku, transferując zyski za granicę - powiedział Cezary Krysiak z Ministerstwa Finansów. Według Janusza Palikota, właściciele firm i tak omijają ten przepis, przeprowadzając transakcję pożyczki przez bank. Palikot uważa, że ułatwienia przy cienkiej kapitalizacji pomogłyby zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom.

Tomasz Olkiewicz z kancelarii MDDP zwrócił uwagę na krytykowany przez przedsiębiorców wymóg przechowywania kopii paragonów i wydruków z kas fiskalnych przez pięć lat. Przez ten czas wydruki blakną i stają się nieczytelne. Problem ten już wielokrotnie był poruszany w mediach. Janusz Palikot używał tego przykładu często w celu uzasadnienia powstania komisji "Przyjazne państwo". Posłowie Komisji przyznali, że obowiązek przechowywania kopii paragonów wynika z rozporządzenia ministra finansów. Zapowiedzieli, że złożą dezyderat, aby MF zmienił przepisy.