Precyzuje on, w jaki sposób urzędy będą mogły przekazywać zasoby informacyjne do centralnego repozytorium. Posłowie chcą też wprowadzić nowe narzędzie teleinformatyczne do tworzenia i prowadzenia stron Biuletynu Informacji Publicznej, czyli System Scentralizowanego Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP).

CRIP miało powstać już we wrześniu 2012 r. dla celów ponownego wykorzystywania „informacji publicznej o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Resort administracji i cyfryzacji odpowiedzialny za jego uruchomianie do dziś jednak nie uporał się z tym zadaniem.
– Mamy nadzieję, że istnieje wola polityczna na przeprowadzenie tej nowelizacji, chociaż dziwi to, że projektu nie przedstawił minister Michał Boni odpowiedzialny przecież za ten dział administracji publicznej – mówi Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO).
MAiC w minionym roku zorganizowało wiele spotkań okrągłego stołu w sprawie ewentualnej nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zaprosił na nie ekspertów i członków organizacji pozarządowych. Jednak dotąd projektu nie przedstawił.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna