"Bardzo zależy nam na sprawie ogródków działkowych" - zadeklarowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska na środowej konferencji prasowej. Przypomniała, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej kwestii narzucił posłom szybkie tempo prac. "Chcemy to tempo zrealizować, ustawa musi powstać do końca roku" - podkreśliła.

Kidawa-Błońska dodała, że "nie można lekceważyć głosu działkowców, ale najważniejsze jest wykonanie wyroku Trybunału". Według niej ważne jest, "by razem z działkowcami wypracować projekt, który spełni wymagania Trybunału". "To jest naszym zadaniem" - zaznaczyła. Przestrzegała jednocześnie, że jeśli do końca roku Sejm nie przyjmie dobrej ustawy w tej sprawie, to sytuacja działkowców się pogorszy.

Kierująca sejmową podkomisją, która zajmuje się projektami na temat ogródków działkowych, Krystyna Sibińska (PO) powtórzyła zapewnienie, że prace podkomisji powinny skończyć się do końca lipca. "Podkomisja pracuje intensywnie. Przyjęliśmy kilkadziesiąt poprawek, do końca lipca zamkniemy prace w podkomisji" - podała. Jak dodała, posłowie zajmują się obecnie "bardzo ważnymi przepisami przejściowymi, dotyczącymi przekształcenia Polskiego Związku Działkowców".

Sibińska zapowiedziała, że Platforma chce ograniczyć monopol PZD. "Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego chcemy, by był pluralizm, swoboda zrzeszeń. Monopol PZD jest niezgodny z konstytucją" - mówiła.

Poseł Platformy Marek Łapiński precyzował, że propozycja PO umożliwia uwłaszczenie działkowców na "tych gruntach, których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest PZD". Jednocześnie zapewnił, że na terenach ogródków działkowych "nie ma możliwości, by budować domy oraz wykorzystywać te tereny pod inwestycje w innych celach niż ogrodowe". "Przepisy zastrzegają tylko uprawę owoców i warzyw oraz cele rekreacyjne" - zaznaczył Łapiński. Zastrzegł również, że w myśl przepisów "jedna osoba fizyczna będzie mogła posiadać tylko jedną działkę".

Łapiński przypomniał, że działacze PO, z premierem Donaldem Tuskiem na czele, odbyli wiele spotkań działkowcami. "Na tych spotkaniach usłyszeliśmy dwa oczekiwania ze strony działkowców: po pierwsze wsparcia przez parlament dla obywatelskiego projektu, pod którym podpisało się ponad milion osób oraz uwłaszczenia" - wskazał poseł. Jak mówił, podobne oczekiwania wobec ustawy wyraził Trybunał Konstytucyjny. "Zdaniem Trybunału przy tworzeniu tej ustawy należy kierować się zasadą solidarności społecznej oraz prawami nabytymi działkowców" - podkreślił.

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

W połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców. (PAP)

ak/ son/ jra/