Ministerstwo Sprawiedliwości wydało nowelizację rozporządzenia w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2011 r.,nr 299, poz.1775)
Wnosząc pismo poprzez system teleinformatyczny, obsługujący zawiązanie spółki tą drogą, nie ma możliwości uzupełnienia tego pisma jakimikolwiek załącznikami. Stąd nie jest możliwe stosowanie przepisów wymagających dołączenia poświadczeń uiszczania zapłaty. W związku z tym wyłączono stosowanie tych przepisów. W uzasadnieniu do rozporządzenia ministerstwo wyjaśnia, że z istoty elektronicznej rejestracji spółki wynika, że nie jest możliwe uiszczenie opłaty w kasie sądu, czy też za pomocą znaków opłaty sądowej. Natomiast uiszczenie opłaty w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący sądu było do tej pory nieefektywne, gdyż czas potrzebny na dotarcie takiego przelewu na rachunek sądu zazwyczaj wynosi około dwudziestu czterech godzin.
Aby kwestia sposobu uiszczenia opłat sądowych nie była przeszkodą w efektywnym funkcjonowaniu elektronicznego zawiązania spółki, koniecznym było wprowadzenie do aktualnych przepisów regulacji o „mechanizmach gwarantujących wykonanie zleconej płatności” podobnie jak przy okazji elektronicznego postępowania upominawczego. Mechanizmy takie powszechnie funkcjonują w światowym handlu elektronicznym (np. płatność kartą kredytową, system PayPal) i zdobywają coraz większą popularność w Polsce (jak stosowane właśnie w elektronicznym postępowaniu upominawczym).
Wykonanie płatności bazować będzie na przelewach pomiędzy rachunkami, przy czym niekoniecznie rachunkami bankowymi. W ograniczonym zakresie mechanizmy gwarantujące wykonanie zleconej płatności można rozumieć jako kwalifikowaną formę uiszczenia opłaty sądowej w formie bezgotówkowej. Celem regulacji jest, aby sam w sobie mechanizm gwarantujący wykonanie zleconej płatności czynił zbędnym poświadczanie przez stronę uiszczanie opłaty sądowej i przez co nie nakładającym na stronę takiego obowiązku, tym samym eliminując wymogi istniejące przy tradycyjnym uiszczeniu opłaty w formie bezgotówkowej.
Wniesienie opłaty będzie elementem identyfikującym stronę i uniemożliwiającym wnoszenie anonimowo wielu wniosków dla sparaliżowania systemu – zaznacza ministerstwo..
Rozporządzenie już obowiazuje, weszło w życie 1 stycznia 2012 r.