Informację taką rzecznik podała na Twitterze w czwartek 1 marca, kiedy to mija teramin zgłaszania tych kandydatur.

Zgodnie z nową ustawą o KRS w pierwszej fazie procedury wyborczej każdy z klubów może zgłosić maksymalnie 9 osób z listy kandydatów zgłoszonych przez grupy co najmniej 25 sędziów lub 2 tys. obywateli, a następnie zatwierdzonych przez marszałka Sejmu. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Pozostałe kluby jeszcze oficjalnie nie potwierdziły, czy podtrzymują swoje wcześniejsze deklaracje, że nie będą uczestniczyć w tej procedurze wyborczej.
Jedynie klub PSL i UED poinformował w czwartek, że nie zgłosi swoich kandydatur na członków KRS ani nie będzie popierać sędziów, którzy zostali zgłoszeni.

W zeszłym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk kandydatów, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów; termin upływa w czwartek.