Nominowanymi do tego wyróżnienia, przyznawanego  corocznie przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, były także: Joanna Krawczyk-Nasiłowska z Ghelamco Poland i Małgorzata Żurowska z Basf.
Nagrody wręczono podczas dorocznej gali stowarzyszenia zorganizowanej w Warszawie w czwartek 30 listopada br.

Na zdjęciu: finaliści konkursu z kwiatami. Od lewej  Joanna Krawczyk-Nasiłowska, Piotr Antoszek i Małgorzata Żurowska.

Piotr Antoszek z Solaris Bus & Coach S.A. został wyróżniony m.in. w związku z tym, że zamknął jedną z kluczowych w okresie swojej działalności transakcję polegającą na utworzeniu spółki joint venture, Solaris Tram sp. z o.o. prowadzącej działalność tramwajową, razem ze spółką Stadler Rail AG, spółką szwajcarską z siedzibą w Bussnang. Była to pierwsza transakcja „zbywcza” po stronie Solaris.

Jak mówił w laudacji prezentującej laureata Cezary Żelaźnicki z PwC Legal, kapituła konkursu była pod wielkim wrażeniem szeregu jego osiągnięć, ale także skali działań realizowanych przez niego i przez zespół prawników, którymi kieruje. Bo jak podkreślał, Solaris to dzisiaj spółka działająca na bardzo dużym obszarze, od Niemiec po Indie, w 21 krajach i 19 różnych jurysdykcjach. - I pan mecenas tym wszystkim kieruje osobiście. A żeby robić to dobrze, wdrożył bardzo innowacyjne narzędzie zarządcze umożliwiające stosowanie jednolitego standardu obsługi prawnej we wszystkich spółkach grupy działających w różnych systemach prawnych – mówił.

- Każda nagroda cieszy, ale taka przyznana przez kolegów z branży, fachowców, którzy doskonale znają się na tym co robię, ma szczególne znaczenie – stwierdził Piotr Antoszek. I dodał, że odbiera tę nagrodę jako docenienie nie tylko jego, ale także całego zespołu, którym kieruje. – Ale także w pewnym sensie spółki Solaris. Całych tych dziesięciu lat bycia z tą firmą – mówił. I stwierdził, że kiedy jeździ po świecie i widzi na ulicach autobusy marki Solaris, to zawsze rodzinie i wszystkim innym opowiada, że to jego autobus i to on go zrobił. – Ja oczywiście nie pracuję przy montażu tych autobusów, ale mam poczucie, że w jakiejś mierze jestem ich wytwórcą. I to poczucie uczestniczenia w całym procesie produkcyjnym daje mi siłę i daje sukces – mówił po otrzymaniu nagrody.

Piotr Antoszek
Na zdjęciu: prezes PSPP Waldemar Koper wręcza nagrodę Piotrowi Antoszkowi
Małgorzata Żurowska w gronie nominowanych do nagrody znalazła się m.in. w związku z koordynacją wdrożenia Business Partners Due Diligence we wszystkich krajach regionu oraz opracowaniem i realizacją „Gry Compliance” jako praktycznie bezkosztowy, oryginalny pomysł na grę interaktywną dla pracowników, której realizacja spotkała się z takim zainteresowaniem, iż Compliance Oficerowie globalnie ją przeprowadzili w podległych im krajach, również poza EU.

- Pani mecenas funkcjonuje w „matriksowej” organizacji, zarządza 15. Zespołami w całej Europie centralnej, 25. dyrektorami działów operacyjnych, 15. dyrektorami biznesowymi, licznymi zespołami projektowymi, prawnikami ze wszystkich tych krajów. I przekonała kapitułę konkursu, że jej działania oraz dotychczasowe dokonania potwierdzają, że jest prawdziwym liderem firmy Basf. Nie tylko w obszarze prawnym – mówiła, uzasadniając nominację, Alicja Pollesh, członek Zarządu Wolters Kluwer Polska.

Joanna Krawczyk-Nasiłowska w gronie nominowanych  do nagrody znalazła się m.in. w związku z udziałem w podziale największego projektu biurowego w Polsce - Warsaw Spire poprzez wyodrębnienie największych samodzielnych lokali użytkowych wraz z podziałem spółki będącej właścicielem tego projektu na 3 nowe spółki i podziałem finansowania udzielonego przez konsorcjum czterech banków z siedzibą w Polsce,  a także refinansowaniem projektu Warsaw Spire przez konsorcjum 3 banków z siedzibami w Niemczech (370 mln euro) i sprzedażą jednego z trzech budynków z projektu Warsaw Spire na rzecz funduszu inwestycyjnego.

Prezentując nominowaną Robert Gago z kancelarii Greenberg Traurig podkreślał m.in. , że wdraża ona liczne innowacyjne rozwiązania, narzędzia i procedury w pracy swojego działu prawnego, a także to, że jako dyrektor działu prawnego i członek zarządu firmy uczestniczy w podejmowaniu ważnych dla firmy decyzji, zarówno bieżących jak i strategicznych. – W swojej pracy skupia się nie tylko na rozwiązywaniu szeroko pojętych zagadnień prawnych, ale przede wszystkich na poszukiwaniu takich rozwiązań, które będą ułatwiać pracę innym pracownikom firmy i jednocześnie będą jak najbardziej korzystne z perspektywy pracodawcy - stwierdził.
Jak mówił radca prawny Waldemar Koper, prezes Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Lider Prawników Przedsiębiorstw to nagroda, która ma promować prawników osiągających doskonałe wyniki w swojej pracy. – Chcielibyśmy promować tych, którzy w swoim życiu osiągnęli bardzo dużo, którzy realizowali spektakularne przedsięwzięcia, tych z nas, którzy są prawdziwymi liderami w swoich organizacjach – podkreślił.