"Przymierzamy, żeby to był koniec października, ponieważ jest ten weekend listopadowy, więc chcielibyśmy, żeby to był 27,28 (października). Będę to oczywiście konsultował z premierem" - powiedział Schetyna dziennikarzom w Sejmie.
Pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach zwołuje prezydent, musi się ono odbyć w ciągu 30 dni od dnia wyborów.
Pytany, z kim PO utworzy koalicję, Schetyna odparł, że wszystko wskazuje na to, iż z PSL. "Tak jak marzyliśmy, chcieliśmy, żeby (koalicja) była kontynuowana - jesteśmy bardzo blisko. Mam nadzieję, że te 231 plus (większość sejmowa) to będą mandaty PO i PSL, ale potrzebujemy jeszcze kilku godzin, żeby mieć pewność" - powiedział marszałek.
Dopytywany, czy możliwa byłaby koalicja z SLD po warunkiem, że Sojuszem nie będzie kierował Grzegorz Napieralski, Schetyna odparł: "Nie, nie rozmawiamy. Na razie wyjściowo PO-PSL - to jest ważne, bo tak odbieramy głos wyborców, że są za kontynuacją. Chcemy ten kredyt zaufania zrealizować".
Pytany z kolei, czy możliwa jest koalicja PO z Ruchem Palikota, Schetyna ocenił, że jest to "bardzo trudne, nieprawdopodobne". "Jeżeli zaufanie wyborców będzie tak jednoznaczne, jak widzimy dzisiaj, to wyjściowo koalicja dwupartyjna, najlepsza z możliwych, bo każdy trzeci segment utrudnia, pamiętamy to z ostatnich lat" - zaznaczył.
Schetyna dodał, że ma nadzieję, iż jeszcze w poniedziałek dojdzie do jego rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, a w najbliższych dniach miałyby się odbyć rozmowy koalicyjne.
Schetyna nie chciał przesądzać, czy będzie marszałkiem Sejmu również w tej kadencji. "Będę rozmawiał z premierem o wizji zorganizowania pracy Sejmu, Senatu, ale także rządu. Parlament musi dobrze współpracować z rządem - to jest jego wyzwanie" - powiedział.
Na podstawie nieoficjalnych cząstkowych danych PKW z 93,05 proc. obwodów, PO uzyskała 38,96 proc., PiS - 30,03 proc., Ruch Palikota - 9,94 proc., PSL - 8,55 proc., a SLD - 8,19 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 48,63 procent. (PAP)