13 czerwca w środę w debacie w Parlamencie Europejskim weźmie udział Frans Timmerman, wiceszef Komisji Europejskiej. Debata, jak zaznaczył, ma się rozpocząć o godz. 15.
- W czwartek po południu zapadła decyzja, że jest zmiana porządku obrad i że dochodzi debatę o wymiarze sprawiedliwości w Polsce - zaznaczył przedstawiciel służb prasowych europarlamentu.
Komisja Europejska w grudniu ub.r. uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie w ramach art. 7 unijnego traktatu, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw. Komisja za satysfakcjonujące uznała wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych. Grudniowe rekomendacje, które Komisja cały czas podtrzymuje, mówią jednak o wielu innych kwestiach, takich jak wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego czy zniesienie swobody decyzyjnej prezydenta odnośnie przedłużania kadencji sędziów SN, a także wyeliminowanie postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej.
Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że w sprawie dialogu powadzonego z Polską zdania w KE są mocno podzielone. Takie informacje podał m.in. portal Politico, który napisał w środę, że przewodniczący komisji Jean-Claude Juncker i szef jego gabinetu Martin Selmayr opowiadają się za wygaszeniem sporu, podczas gdy zastępca Junckera Frans Timmermans, który od początku prowadzi postępowanie z artykułu 7., chce utrzymania bardziej zdecydowanego stanowiska i wymuszenia na Warszawie ustępstw zawartych w grudniowych rekomendacjach Komisji Europejskiej. (http://www.tvn24.pl)
PE: w środę debata o praworządności w Polsce
W przyszłą środę odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na temat wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce.