- Unia Europejska nie pozostaje w tyle. Reaguje na bieżąco na zagrożenia dla obywateli związane z rozwojem nowoczesnego świata, w tym tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych obywateli, którymi są dzieci – powiedział w trakcje sesji PE Krzysztof Kwiatkowski. - Dążąc do przyjęcia jak najbardziej kompleksowych rozwiązań w dyrektywie udało się ustanowić również zasady odnoszące się do szczególnego traktowania w postępowaniu karnym małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami na tle seksualnym. Z drugiej zaś strony wprowadzamy środki ukierunkowane na zmniejszenie ryzyka recydywy poprzez stworzenie mechanizmów postępowania z osobami ze skłonnościami do popełniania przestępstw o charakterze seksualnym - dodał.
Minister zaznaczył, że przekroczenie granicy nie może powodować zmniejszenia zagrożenia karą dla sprawcy tego typu przestępstw. - Droga do formalnego przyjęcia tego instrumentu w pierwszym czytaniu stoi teraz otworem. Mam nadzieję, że wypracowany kompromis pozwoli na szybkie przyjęcie projektu dyrektywy – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Dyrektywa ma wprowadzić rozwiązania, które przyczynią się do wzmocnienia ochrony małoletnich poprzez objęcie ściganiem nowych czynów uwzględniających zastosowanie nowoczesnych technologii. Dane polskiej policji pokazują, że rocznie około 1000 dzieci pada ofiarą przestępstw na tle seksualnym.
Celem przedstawionego przez Komisję Europejską projektu dyrektywy jest ustanowienie norm minimalnych w odniesieniu do definicji przestępstw i sankcji w zakresie seksualnego wykorzystywania dzieci, jak również wprowadzenia wspólnych przepisów wzmacniających prewencję i ochronę ofiar przestępstw.
Dyrektywa ma zastąpić obecnie obowiązującą decyzję ramową Rady 2004/68/WSiSW z dnia 22 grudnia 2003 r. dotyczącą zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci i pornografii dziecięcej. W czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie plenarne na tą dyrektywą.