W projekcie wprowadzono regulacje umożliwiające PARP skuteczniejszą realizację zadań, co jest niezwykle ważne w kontekście dalszego wykorzystywania – za jej pośrednictwem – pieniędzy budżetowych i z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2007-2013 - można przeczytać w komunikacie po posiedzeniu rządu.
W nowych przepisach przewidziano poszerzenie zakresu działań, na które można przeznaczyć pomoc finansową, udzielaną przedsiębiorcom przez Agencję. Doprecyzowano, że taka pomoc – poza wspieraniem inwestycji – może być udzielana na szkolenia i usługi doradcze. Wprowadzono możliwość przeznaczania pomocy finansowej na przygotowanie przez małych i średnich przedsiębiorców (MSP) wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach międzynarodowych programów innowacyjnych. Agencja będzie mogła też wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej, np. powodzi i huraganu.
Zgodnie z nowymi przepisami, Agencja będzie mogła również udzielać pomocy przedsiębiorcom na dostosowanie prowadzonej działalności do zmieniających się warunków rynkowych, związanych ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego i finansowego. Jednocześnie złagodzono zakaz udzielania wsparcia takim przedsiębiorcom, mającym zaległości z tytułu należności publicznoprawnych, np. wobec ZUS.
Przewidziano również zmiany w przepisach dotyczących umarzania należności i wierzytelności Agencji, co umożliwi jej bardziej elastyczne stosowanie tych rozwiązań oraz wprowadzono zmiany dotyczące współpracy Agencji z instytucjami otoczenia biznesu i regionalnymi instytucjami finansującymi.
Projekt proponuje zmiany w przepisach dotyczących podmiotów ubiegających się o rejestrację lub zarejestrowanych w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU). KSU świadczy przedsiębiorcom usługi doradcze, informatyczne, szkoleniowe i finansowe. Doprecyzowano warunki, jakie powinny spełniać podmioty ubiegające się o pełnienie roli Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF-y). Stworzono możliwość przeprowadzania konkursów na wybór RIF na terenie więcej niż jednego województwa. W efekcie RIF będzie mógł działać na obszarze większym niż jedno województwo. Wprowadzono wyraźny zakaz dzielenia zysku wypracowanego przez instytucję pełniącą rolę RIF między swoich członków.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu, do ustawy wprowadzono przepisy dostosowujące polskie prawo do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej (uznających niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem) i do ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
PARP lepiej pomoże przedsiębiorcom
Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przewiduje przyjety 11 maja br. przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o tej agencji. Poszerzony ma być krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez Agencję, zmienione zostaną też przepisy utrudniające jej funkcjonowanie.